Haberler

“Yeni Perakende”den mesaj; enflasyonun freni biziz

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) tarafından 9 Ekim 2018 tarihinde Wyndham Grand İstanbul Levent’te beşincisi düzenlenen “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nde gıda perakendesine yön veren profesyoneller bir araya geldi. 800 profesyonelin bir araya geldiği kongrenin ana konusu Yeni Perakende oldu.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan GPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör, perakende sektörünün ülke gündemine oturan enflasyonla mücadeledeki kilit rolünü vurgulayarak “Enflasyonu frenleyen en önemli güçlerden biri organize perakendecilerdir. Üretici ile tüketici enflasyonu arasındaki fark, biz perakendecilerin çabasını ve katkısını kanıtlamaktadır. Enflasyonla mücadelede organize perakendenin rolü daha da önemsenmelidir. Bizim ve tedarik zincirimizin işleyişini kolaylaştıracak düzenlemeler ve destekler, hükümetimizin enflasyonla mücadelesine de katkı sağlayacaktır. Alınan önlemler ve getirilen yeni düzenlemelerle birlikte, özel sektörün özverili çalışmalarıyla bu sürecin daha da hızlı geçmesi temennimizdir.” dedi.

GPD YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUSTAFA SONGÖR: “SEKTÖRÜN ORTAK GELİŞİMİ İÇİN  BİR ARAYA GELMEKTEN MUTLULUK DUYUYORUZ”

Ortak Gelişim Kongresi’nin sektörde önemli ve takip edilen bir buluşma haline geldiğini belirten Mustafa Songör, sektörün ortak gelişimi için bir araya gelinmesinin büyük önem taşıdığını belirtti. Kongrenin zengin içeriğinin yanında sektör gündemine de değinen Songör, ticaret serbestisini etkileyecek müdahalelerden uzak durulmasının önem taşıdığını belirterek; “Perakendeci – tedarikçi arasındaki ilişkiye dair düzenlemeler ticaret serbestisini sekteye uğratacaktır. Rekabetin bu kadar yoğun olduğu bir sektörde, iki ticaret oyuncusunun arasındaki ilişkinin devlet tarafından detaylandırılması sonrasında daha önemli sorunlara yol açma riski taşımaktadır.” dedi.

MEVZUAT DEĞİŞİKLİKLERİNİN, SEKTÖRÜN GÖRÜŞÜ ALINARAK YAPILMASINI TALEP EDİYORUZ

Konuşmasında organize perakendecilerin hükümetten taleplerini dile getiren Songör, şöyle devam etti: “81 ile ve yüzlerce ilçeye dağılmış, kayıtlı kurallı işleyen ve merkezi olarak yönetilen binlerce mağazalara ulaşan operasyonlardan bahsediyoruz. Mevzuattaki ani değişiklikler maliyet baskısı altındaki sektörümüzü oldukça zorluyor. Bu değişikliklerin sektörle birlikte, görüşümüz alınarak yapılmasını istiyoruz. Düzenlemelerde operasyonlarımızın da dikkate alınması büyük önem taşıyor.”

Organize gıda perakendesinin toplam gıda perakendesi içindeki payının sadece yüzde 27 seviyelerinde olduğuna dikkat çeken Songör, “Medyada tüm düzenlemelerin sanki sadece bizim için yapılmış gibi gösterilmesi bizi rahatsız ediyor. Biliyoruz ki Bakanlığımız her yeri denetliyor. Ancak sadece büyük perakendecilerde yapılan denetimlerin ve karşılaşılan olumsuzlukların medyada yer almasına üzülüyoruz.” dedi. Songör sözlerini şöyle sürdürdü: “Adı üstünde hızlı tüketim malları olan perakendeciliğimizin hedefi her zaman ticari döngünün aynı hızla devam ettirilmesi; tüketiciye ulaştırılmasıdır. Zaten doğası gereği ve verimlilik odaklı olarak organize perakende; tüketim mallarının depolanmadan tüketiciye ulaştırılarak memnuniyetin sağlanmasına yönelik operasyonel çalışma modellemelerini yürütür. Aynı zamanda fırsatçılık yapılarak ve stoklayarak fiktif artışlar yaratanlar açısından da en önemli güçtür.  Buna rağmen perakendenin fiyat artışlarında adres gösterilmesinin önüne geçilerek üretici için sürdürülebilir, tüketici bütçesi için elverişli ortam sağlamaya dair yoğun çaba gösteren organize perakendenin bilakis teşvik edilmesi önemlidir.”

KONGREDE “YENİ PERAKENDE” HER YÖNÜYLE ELE ALINDI

Kongrede perakendenin günümüz şartlarına ve geleceğe göre şekillenen yeni düzeni, sektörün güncel durumu, ekonomideki beklentiler, sektöre teknolojinin etkisi ve market ile gıda servis zincirlerindeki yeni formatlara dair konular işlendi. Sektörün rotasını çizen profesyonellerin buluşacağı kongrede gerçekleşen “Tanışma Maratonu”nda her yıl olduğu gibi bu yıl da önemli bir network ortamı oluşturuldu.

KÜÇÜK ÜRETİCİ VE KOOPERATİFLERE TAM DESTEK

Toplamda 45 dakika süren ve kısa tanışmaların gerçekleştiği Tanışma Maratonu’na 17 perakendeci kuruluşun üst düzey yöneticisi katıldı. Maratona katılan küçük üreticiler, yeni iş birlikleri için kendilerini tanıtma fırsatı yakaladılar. Kongre sırasında gün boyu gezilebilen Gelişim Market’te yer alan üretici ve tedarikçilere de ürünlerini tanıtarak daha büyük pazarlara açılabilme imkanı sağlandı. Bu sene ayrıca hem kongre akışında hem de Gelişim Market’te kooperatiflere ağırlık verilerek sektöre olan katkıları vurgulandı.

PERAKENDEDE YÜKSELEN YILDIZ KÜÇÜK FORMATLAR

Gün boyunca moderatörlüğünü M.Serdar Kuzuloğlu’nun yaptığı kongrede, GPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör’ün açılış konuşmasının ardından oturumlara geçildi. “Yeni Dünyada Üç Yeni’yi Anlamak” başlıklı sunumu ile Nielsen Türkiye, Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan ve Perakende Hizmetleri Lideri Tamer Gülsaç, günümüz perakende sektöründeki yeni stratejileri paylaştılar.

Hızlı Tüketim Ürünleri (HTÜ) pazarına ilişkin Nielsen verilerinin paylaşıldığı sunumda, 2018 yılının ilk 8 ayında HTÜ pazarının %17 oranında ciro büyümesi kaydettiği belirtildi. Bu büyümenin %14’lük kısmının fiyat değişiminden geldiği, pazarın hacmen %3 oranında büyüyerek önemli bir organik büyüme kaydettiğinin altını çizildi. Süpermarketlerdeki ortalama fiyat artışının Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %18,6 olarak gerçekleştiği, özellikle gıda dışı kategorilerde daha yüksek artışlar gözlendiği belirtildi. Yılın ilk 8 ayında ciro ve hacim bakımından en çok büyüyen ilk 5 kategorinin enerji içecekleri, kuru meyve, hazır puding, deodorant ve ayran olduğu ortaya çıktı. Perakendenin yükselen yıldızının “küçük formatlar” olduğu, bunun hem dünyada hem de Türkiye’de belirgin biçimde gözlendiği belirtildi.

PERAKENDE SEKTÖRÜNÜ İLGİLENDİREN MEVZUAT MERCEK ALTINDA

Özay Hukuk Bürosu Kurucusu, Avukat Merter Özay’ın moderatörlüğünde “Perakendenin Hukuk Gündemi” oturumu T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adem Başar ile Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, Mevzuat ve Rapor Değerlendirme Dairesi Başkanı Hasan Mutaf, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Sıfır Atık Yönetimi Dairesi Uzmanı Şule Yetkin ve Türk Patent Kurumu Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanı Hakan Kızıltepe katılımlarıyla gerçekleşti. Oturumda, perakende sektörünü yakından ilgilendiren konular ve son düzenlemeler, konusunda uzman kamu yetkilileriyle soru-cevap şeklinde ele alındı.

YENİ PERAKENDEYE YÖN VERECEK GENÇLERİN PROJELERİ YARIŞTI

İlk yarının son oturumu ise gençlerin katılımı ve yüksek enerjisi ile gerçekleşen “Perakendeye Gençlik Enerjisi” başlıklı yarışmaydı. Yeni kuşağın, geleceğin profesyonellerinin tespit ve beklentilerini tartıştıkları oturum interaktif bir ortamda gerçekleşti. Marmara Üniversitesi Endüstri Tasarımı Bölümü öğrencilerinin, perakendenin geleceğine dair tasarladıkları projeler sahneye taşındı ve kongre katılımcılarının oylarıyla en beğenilen proje belirlendi.

PERAKENDE SEKTÖRÜNDEKİ YENİLENEN TÜM BİLEŞENLER TARTIŞILDI

Kongrenin ilk yarısında, Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Ekonomist Prof.Dr.Emre Alkin’ in “Nereden Geldik Nereye Gidiyoruz?başlıklı sunumu büyük ilgi çekti. Gelecekteki yönetim tarzları, Y ve Z kuşakları, yapay zeka, dijitalleşmenin yan etkileri, Alkin’in konuşmasının içeriğini oluşturdu.

Coca-Cola İçecek, Grup Araştırma ve İçgörü Müdürü Duygu Keçelioğlu’nun       Bugün ve Gelecek” başlıklı konuşmasının ardından Unilever Türkiye’den, Satış ve Müşteri Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcı ve Yönetim Kurulu Üyesi, Ali Fuat Orhonoğlu Değerlerimizle Kazanıyoruz” sunumlarıyla güncel bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Kongrenin ikinci yarısı Obase Genel Müdürü Dr.Bülent Dal ve Microsoft Türkiye’ nin CTO’su Onur Koç’unPerakendenin Geleceği, Yeni Teknoloji, Teknolojik Olarak Perakende” konularında sohbetiyle start aldı. Ardından, Baltaş Grubu’nu temsilen Psikolog, Yazar Prof.Dr. Acar Baltaş’ın “Yeni Liderlik, Yeni Çalışan” tanımlarına getirdiği farklı yorumlar ilgiyle izlendi. Son yılların en merak edilen Endüstri 4.0 alanındaki son gelişmeleri odağına alan “Endüstri 4.0 ve Yeni Nesil Pazarlama” oturumda, P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Tankut Turnaoğlu, değişen teknoloji ve yaşam biçimleri ile perakende sektörünün içinden geçtiği dönüşümün detaylarını paylaştı. Ardından, sürekli değişen dünyada alışverişçilerin kim olduğu, neye önem verdiği, kararlarının neye göre şekillendiği, “Değişen Alışverişçiye Yeni Çözümler” sunumu ile PepsiCo Pazarlama Kıdemli Direktörü, Evrim Şen tarafından aktarıldı.

Gıda’da Yeni Formatlar, Yeni İş Modellerioturumunda, Tavuk Dünyası CEO’su Bora Volkan Mumcu ve “Tazedirekt.com” Migros Ticaret A.Ş. E-Ticaret İşbirimi Direktörü Rıza Gürler yeni açılımları, trendleri enine boyuna tartıştılar.

Yaratıcı, Yapıcı Bir Çatı, Birlikte Çözme Gücüpaneli ise kooperatifleri konuk etti.  CarrefourSA Genel Müdürü, Kutay Kartallıoğlu’nun modere ettiği panelde, Beypazarı Bostancıları Kooperatifi Başkanı Ahmet Gençer, Tire Süt Kooperatifi Süt İşleme Tesisi Üretim Müdürü Fatih Karataş ve Devrek Güneşi Kooperatifi Başkanı, Simurg Kadın Kooperatifleri Birliği Üyesi Saniye Uysal, ekonomik kalkınmada kooperatiflerin önemini ve başarı hikayelerini anlattılar.

Konda Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır’ın “Yeni Müşteri: Ne Oluyor? Ne Olacak?” sunumu ile kongre kapanışı gerçekleşti. Toplumsal değişim dinamikleri, söz konusu değişimin rotasının ipuçlarını veren Ağırdır, yeni şirket, yeni müşteri, yeni ihtiyaçlar, yeni taleplerden söz etti.

Tüm Haberler

 • GPD'de Galip Aykaç dönemi

  Gıda perakendesinin öncü kuruluşu Gıda Perakendecileri Derneği’nin yeni dönem başkanı Galip Aykaç oldu

  DETAY
 • Perakendecilerden kooperatiflere tam destek

  Ortak Gelişim Kongresi'nde kooperatifler ağırlandı

  DETAY
 • GPD Yönetim Kurulu basın ile bir araya gelerek gündeme dair soruları yanıtladı

  Gıda enflasyonunun sebebi olarak gösterilmenin haksızlık olduğunu belirten GPD, bu konuda canla başla çalışıyor

  DETAY
 • TAMPF’den Bakan Pekcan’a ziyaret

  Perakendeciler gelecek için ümitli

  DETAY
 • Ortak Gelişim Kongresi 9 Ekim'de

  Gıda perakendecileri ve tedarikçileri Ortak Gelişim Kongresi'nde buluşacak

  DETAY
 • GPD, perakendenin geleceğinin hazırlanmasında görev alıyor

  Perakendenin sorunları ve çözüm yolları Perakende Ticaret Zirvesi'nde görüşülüyor

  DETAY
 • Gıda enflasyonu mercek altında

  Özel sektör ve kamu, gıda enflasyonu için çözüm reçetelerini yazdı

  DETAY
 • Perakendenin çarpan etkisi, ekonomiye olan katkısını katlıyor

  Çarpan etkisiyle kendinden daha büyük değer yaratan perakende sektörü, teşvik bekliyor

  DETAY
 • Tanışma Maratonu ve Gelişim Market, küçük üreticileri sevindirdi

  Tedarikçiler, perakendecilerle tanışarak yeni işbirliklerinin adımlarını attılar

  DETAY
 • Perakendeye teşvik talebi, Ortak Gelişim Kongresi'ne damgasını vurdu

  Gıda perakendesinin öncü kuruluşlarından 800 profesyonel, perakendenin yarattığı değeri konuştu

  DETAY
 • GPD Yönetim Kurulu, basınla bir araya gelerek sektörü değerlendirdi

  Ortak Gelişim Kongresi öncesi bir araya gelen perakendeciler basının sorularını yanıtladı

  DETAY
 • GPD Yönetim Kurulu, Kongre öncesinde bir araya geldi

  Tüketici için daha iyi gıda, daha düşük fiyat için değer yaratmaya devam

  DETAY
 • Ortak Gelişim Kongresi'nde "gıda enflasyonu" masaya yatırılacak

  GPD, herkese fayda ve daha fazlası için 800 profesyoneli bir araya getiriyor

  DETAY
 • Plansız satınalma; içten gelen şiddetli dürtü

  DETAY
 • Değişen perakende ortamında alışverişçiye rafta ulaşmak

  FMCG pazarı daha belirsiz ve her zamankinden daha hızlı değişiyor

  DETAY
 • Müşteriniz için her gün yeni bir deneyim

  Yeni bir ürün piyasaya çıktığı zaman en önemli karar, onun fiyatı olarak görülüyor. Peki doğru mu?

  DETAY
 • “Çok çalış, işini sev, sınırları zorla”

  İlhan Erkan için başarıya giden yoldaki en önemli kriter, çok çalışmak

  DETAY
 • “Ticaretin evrensel diliyiz”

  Elif Müftüoğlu, GS1’i “ticaretin ve dolayısıyla ticarete dayalı sistemlerin evrensel dili” olarak tanımlıyor

  DETAY
 • Yeşil büyüme için, yeşil marka; yeşil marka için, “yeşil yaka”

  Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir süredir yeşil yakalı unvanlar tanımlanıyor

  DETAY
 • Sürdürülebilir dünya için sürdürülebilir iş

  Sürdürülebilirlik konusu, dünyanın gündeminde baş sıralarda yer alıyor

  DETAY
 • “Zincirin her bir halkasından sorumluyuz”

  Özerkan: "Üreticiden müşterinin tabağına kadar olan bütün zinciri göz önünde bulunduruyoruz”

  DETAY
 • “İstanbul için çalışmak bana gurur veriyor”

  Özgül Özkan Yavuz, yatırımlar hız kazandıkça İstanbul’un marka değerinin de arttığını söylüyor

  DETAY
 • Dünya globalleştikçe stratejiler glokalleşiyor

  Globalleşen dünyanın yeni pazarlama stratejisi; “Glokalizasyon”

  DETAY
 • Mağaza markalı ürünlerde yeni ambalaj düzenlemesi

  Perakende sektöründe ticari koşullara yeni düzenlemeler getiriliyor

  DETAY
 • GPD, 5. yılını üyeleriyle kutladı

  GPD üyeleri 10 Mayıs Çarşamba akşamı bir araya geldi. Dernek, 5. yılını üyeleriyle birlikte kutladı

  DETAY
 • Ortak Gelişim Kongresi 10 Ekim'de sektörü buluşturacak

  Gıda perakendecileri ve tedarikçiler Ortak Gelişim Kongresi'nde bir araya gelecek

  DETAY
 • GPD Olağanüstü Genel Kurulu

  Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 5 Mayıs Cuma günü yapılacaktır

  DETAY
 • Hayaller, vizyon ve umut, insanı yeniliyor

  Domino’s Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga’nın işine duyduğu sevginin ardında mutfağa olan bağı yatıyor

  DETAY
 • PERAVOC, perakendenin “Mesleki Belgelendirme Merkezi” olacak

  PERAVOC Perakende Yeterlilik Geliştirme ve Belgelendirme Merkezi Projesi hayata geçiriliyor

  DETAY
 • GPD'nin yeni dönem başkanı belli oldu

  31 Ocak günü yapılan Genel kurul sonrasında Mustafa Songör GPD'nin Yönetim Kurulu Başkanı seçildi

  DETAY
 • Tchibo, Anadolu'da büyümek istiyor

  Tchibo Türkiye Genel Müdürü Tuba Yapıncak, büyüme hedeflerini anlatıyor

  DETAY
 • Sanal marketler artıyor! Peki ya, sanal market alışverişi?

  Teknolojinin hayatımızın her alanında varlığını hissettirmesiyle taleplerimiz ve tüketim alışkanlıklarımız değişiyor

  DETAY
 • Müşteri değişiyor, alışveriş hız kesmiyor

  "Değişen Müşteri" GPD Gelişim dergisinin ilk sayısında

  DETAY
 • İşveren Marka yönetimi: En Gözde Şirketler Araştırmasının Öğrettikleri

  Y Kuşağı tarafından tercih edilen şirketlerin öne çıkan özellikleri bu araştırmada

  DETAY
 • Y Kuşağı, iş dünyasında dengeleri değiştiriyor

  Bugün şirketlerde orta düzey yönetici kademelerinde ağırlıklı olarak Y Kuşağı oturuyor

  DETAY
 • Perakende sektöründe Y Kuşağı etkisi

  Y kuşağı; çalışma saatleri yoğun, iş temposu yüksek olan perakende sektörünü etkiliyor ve belki de değiştiriyor

  DETAY
 • Perakendecilik bizim için bir aile geleneği

  Mustafa Songör, elde edilen başarının ardında farklı dinamiklerin bir araya geldiğini vurguluyor

  DETAY
 • Varlık sebebimiz olan müşteriler değişiyor, farkında mıyız?

  Müşterilerin sahip olduğu yetkinlikler ve perakendecilere yönelik beklentileri değişiyor

  DETAY
 • Perakendecilik dijital dünyaya adapte edilmeli

  İnsanların haberdar olma süresinin kısalmasıyla tüketici tercihlerinde de hızlı bir değişim yaşanıyor

  DETAY
 • “Online Perakende Eğitimi” projesi tamamlandı

  “Online Eğitim Platformu” projesi, www.e-learnretail.org adresi üzerinden hayata geçiyor

  DETAY
 • GPD, istihdam sorununa kalıcı çözümler geliştiriyor

  İSMEK Perakende Okulu ve İş-Per Kariyer Platformu sektörün istihdam sorununa çare üretiyor

  DETAY
 • Müşteriyle birlikte sadakat programları da değişiyor

  Müşteri sadakatinde "kuruma bağlılık”, “kişilere bağlılık”a dönüştü

  DETAY
 • Fiziksel ve dijital deneyim birleşti

  Gıda alışverişinde mağaza ziyareti öncesi akıllı telefon kullanım oranı yüzde 59’a ulaştı

  DETAY
 • Modern kanal son 10 yılda satış noktası sayısını 3 katına çıkardı

  İnovatif ürünler ve doğru dönemde doğru kategoriye odaklanmak başarının anahtarı oldu

  DETAY
 • Değişmeyen tek gerçek müşterinin esas patron olduğudur

  Nihat Özdemir; 15 Temmuz’daki gelişmeler, sektöre etkileri ve sektörün ortaya koyduğu performansa dikkat çekti

  DETAY
 • Ortak Gelişim Kongresi 800 perakendeci ve tedarikçiyi buluşturdu

  Sektörün üst düzey profesyonelleri 'Değişen Müşteri'yi konuştu

  DETAY
 • Müşteri değişse de perakendedeki rolü değişmez

  Sektörün gelişimi verimlilikle sağlanacak

  DETAY
 • Değişim, bizi farklı ürünler ve hizmetler sunmaya itiyor

  Migros Genel Müdürü Özgür Tort, perakendenin artık alışveriş mekanından daha çok bir deneyim yaşatma görevini üstlendiğine değindi

  DETAY
 • Değişen müşterinin geleceği için hazırlıklı olmamız lazım

  BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, kongrenin üçüncüsünü düzenlemekten gurur duyduklarını ifade etti

  DETAY
 • 95 milyar TL’lik gıda perakendecileri, kongre öncesi bir arada

  95 milyar TL ciro yapan gıda perakendecileri Ortak Gelişim Kongresi öncesi bir araya geldi

  DETAY
 • Perakendenin sürücü koltuğunda müşterimiz oturuyor

  Perakendede tüm operasyonlar müşterimizin talebine ve ihtiyaçlarına göre şekilleniyor

  DETAY
 • Gıda sektörünün önde gelen 800 profesyoneli, 11 Ekim’e randevulaştı

  Ortak Gelişim Kongresi'nin bu yılki teması “Değişen Müşteri” olarak belirlendi

  DETAY
 • “Online perakende eğitimi” ile artan istihdam için geleceğe yatırım yapıyoruz

  GPD ve KMD’nin birlikte yürüttüğü, AB Erasmus+ programı çerçevesindeki eğitim projesi tamamlandı

  DETAY
 • Tanışma Maratonu, yerel üreticileri perakendenin devleriyle buluşturacak

  11 Ekim'de düzenlenecek Ortak Gelişim Kongresi, "Tanışma Maratonu" ile başlayacak

  DETAY
 • Erasmus+ projemizin lansman toplantısı 21 Haziran'da

  Online perakende eğitimi projemizin lansmanı, 21 Haziran'da gerçekleşecek toplantıda yapılacak

  DETAY
 • "Değişen Müşteri" Ortak Gelişim Kongresi'nde

  Ortak Gelişim Kongresi'nin bu seneki teması "Değişen Müşteri" olacak

  DETAY
 • İSMEK Perakende Okulu yaz döneminde eğitimlerine devam ediyor

  Perakende sektörünün eleman açığına çözüm olan Perakende Okulu, yaz döneminde de eğitime devam edecek

  DETAY
 • 3. Ortak Gelişim Kongresi 11 Ekim'de

  Değişen Müşteri temasıyla düzenlenecek olan 3. Ortak Gelişim Kongresi, 11 Ekim'de gerçekleşecek

  DETAY
 • Et fiyatlarının düşürülmesi için kalıcı çözümler gerekli

  Yeterli miktarda besilik canlı hayvan kaynağının oluşturulması ve yem fiyatlarının sübvanse edilmesi önemli

  DETAY
 • Tapu İşlemleri Eğitimi'nde GPD üyeleri bir araya geldi

  GPD üyeleri, tapu işlemleri uygulamalarını uzmanından öğrendiler

  DETAY
 • 2 milyonluk perakende ordusu 12 Aralık Mağazacılar Günü’nü kutluyor

  Perakende sektörü, Mağazacılar Günü kutlamaları için birçok özel etkinlik hazırladı

  DETAY
 • Perakende Okulu’nun ilk mezunları iş sahibi oldular

  GPD'nin İSMEK ve İŞKUR ile birlikte hayata geçirdiği Perakende Okulu, ilk mezunlarını verdi

  DETAY
 • Erasmus+ proje toplantıları devam ediyor

  Proje paydaşları Köln'de bir araya geldi

  DETAY
 • Ulusal ve yerel oyuncular ortak fayda için bir arada

  Kongrede sektörün önemli oyuncuları, deneyimlerini ve kazanımlarını katılımcılarla paylaştı

  DETAY
 • 40 milyar dolarlık sektör bir arada

  Ortak Gelişim Kongresi, 40 milyar dolarlık sektörü buluşturdu

  DETAY
 • Gelir yönetiminde verimliliğin anahtarı

  Promosyon ve kampanyaların performanslarının ölçülmesi ve geliştirilmesi için yapılması gerekenler tartışıldı

  DETAY
 • 750 perakendeci ve tedarikçi buluştu

  Kongrede; verimlilik, sürdürülebilirlik ve ortak çözüm geliştirme gibi kavramların yaşama geçmiş uygulamaları konuşuldu

  DETAY
 • Mağazalara müşteriler 'format atıyor'

  Dinamik Perakende oturumunda format verimliliği tartışıldı

  DETAY
 • 45 dakikalık 'Tanışma Maratonu' ile yeni işbirlikleri

  Perakendeciler ve tedarikçiler, hızlı turlarla işbirliği zemini yarattılar

  DETAY
 • İSMEK Perakende Okulu Eğitime Başladı

  GPD ve KMD’nin İSMEK ile olan işbirliğinden ortaya çıkan ve sektörün eğitim-istihdam sorununa kalıcı bir çözüm geliştirmek amacıyla kurduğu İSMEK Perakende Okulu, 31 Ağustos 2015 Pazartesi günü eğitime başladı.

  DETAY
 • GPD – Ortak Gelişim Kongresi Tanışma Maratonu ile Başlıyor!

  2. Ortak Gelişim Kongresi , tedarikçiler ile sektörün önemli oyuncularının katılacağı ‘tanışma maratonu’ ile başlayacak.

  DETAY
 • GPD – Ortak Gelişim Kongresi, bu yıl 8 Ekim 2015 tarihinde ikinci kez yapılacak

  GPD’nin ilkini 2014 yılında gerçekleştirdiği ve GPD üyesi gıda perakendecileri ile gıda tedarikçilerini bir araya getirerek sektörün önemli organizasyonları arasına giren GPD Ortak Gelişim Kongresi’nde bu yıl, verimlilik merceğinden bakılarak, sektörün gü

  DETAY
 • GPD Ortak Gelişim Kongresi Konuşmacılarını Açıklıyor!

  GPD 2. Ortak Gelişim Kongresi 8 Ekim’de gerçekleşecek. 750 profesyonelin buluşacağı Kongre'nin programı açıklandı

  DETAY
 • Karmaşık ve maliyetli sorunların çözümünde ilham verici fikirler

  Tchibo Türkiye Genel Müdürü Tuba Yapıncak, Ortak Gelişim Kongresi’nde önde gelen marka temsilcileri, liderleri ve sektörü besleyen üreticilerin bir araya geleceğini belirterek, bu büyük buluşmanın ana temalarını şu sözlerle öz

  DETAY
 • Birbirimizi anlamak ve yeni gelişim alanları keşfetmek için...

  İttifak Holding Perakende Grubu Danışmanı Sıtkı Erben, hızla büyüyen perakende sektöründe rekabetin de aynı hızla sertleştiğini, bu durumun ciro ve kârlılık üzerindeki baskıyı artırarak sürdürdüğünü vurgulayarak, konuşmasını şu

  DETAY
 • Aslında büyük bir aile bir araya gelecek

  GPD Yönetim Kurulu Üyesi ve Özay Hukuk Kurucusu Merter Özay, 8 Ekim tarihindeki buluşmayı, “aslında kongre adı altında bir aile toplantısı olacak” sözleriyle nitelendirerek,

  DETAY
 • Ortak Gelişim, ancak ortak akıl ile mümkün

  Makro Yönetim Kurulu Üyesi ve Uyum Genel Müdürü Mustafa Songör, sektördeki değişim ve gelişimi takip etmenin ve tüketiciyle kurulan bağı memnuniyet merkezli olarak geliştirmede tüketici odaklı ve sürdürülebilir projeler üretmenin

  DETAY
 • Sürdürülebilirlik ve ucuzluk için tedarik zincirindeki verimsizliklerin giderilmesi şart

  Metro Group Türkiye Temsilcisi Kaan Ünver, perakende sektöründeki değişimin altını çizerek, Ortak Gelişim Kongresi’nin bu noktada taşıdığı öneme dikkat çekti. Tedarikçi ve perakendecilerin ilki 2014’te yapılan kongreye büyük

  DETAY
 • Kongremiz önemli bir buluşma noktası olacak

  D-Ream Direktörü John Sytmen, kongrede ele alınacak verimlilik ve farklılaşma konularının önemine dikkat çekerek, “Sofralarımızda ve işletmelerimizde servis edilen gıda ürünleri tedariği sağlayan ve bizler gibi satışını gerçekl

  DETAY
 • Organize bir verimlilik için üst düzey iletişim

  Beğendik İcra Kurulu Başkanı ve Real Genel Müdürü Hacı D. Beğendik, gıda perakendeciliğini perakende sektörünün lokomotifi olarak nitelendirerek, perakendeciler ve tedarikçiler arasındaki iletişimin önemine dikkat çekti.

  DETAY
 • Perakendecilerle üreticiler aynı gemide

  CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet T. Nane, Ortak Gelişim Kongresi’nin taşıdığı öneme dikkat çekti. Kongrenin önemini, “Tedarikçilerimizle bir araya gelerek verimlilik yolunda atılacak adımları birlikte görüştüğümüz bi

  DETAY
 • GPD'den Ortak Gelişim Kongresi öncesi büyük buluşma

  Gıda Perakendecileri Derneği’nin (GPD), tüketici odaklı perakendeci ve tedarikçi verimliliği temasıyla 8 Ekim 2015 tarihinde ikincisini düzenleyeceği “GPD – Ortak Gelişim Kongresi” öncesinde büyük buluşma gerçekleştirildi. GPD Yönetim Kurulu Başkanı Niha

  DETAY
 • GPD Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 2014 yılını değerlendirdi

  2014 yılı organize gıda perakendeciliği açısından cirolarımızın %9-10, çalışan sayımızın % 18 ve mağaza sayılarımızın da % 15 oranında artış gösterdiği bir yıl oldu.

  DETAY
 • Perakendenin iki büyük derneği GPD ve KMD “Online Perakende Eğitimi” için AB projesi yürütüyor

  Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) ve Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Avrupa Birliği’nin Erasmus + programı çerçevesinde Portekiz, Almanya ve Finlandiya’dan gelen proje ortaklarını İstanbul’da ağırladı.

  DETAY
 • Kongre öncesi GPD Yönetim Kurulu basınla buluştu

  8 Ekim tarihinde 2.kez düzenlenecek olan Ortak Gelişim Kongresi öncesinde Başkan Nihat Özdemir ve Yönetim Kurulu üyelerimiz basınla yemekli bir toplantı yaptı.

  DETAY
 • Sektörel eğitim konusunda İSMEK ile işbirliği yaptık

  Perakendeye özgü mesleklere yönelik eğitimini daha geniş kitlelere yayabilmek ve sektörün istihdam ihtiyacını farklı kanallardan sağlayabilmek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) ile işbirliği

  DETAY
 • PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi sonuçlarını GPD üyeleriyle paylaştı

  PwC tarafından gerçekleştirilen Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi’nin sonuçları ve Türkiye karşılaştırmaları, 5 Haziran’da dernek merkezinde düzenlenen toplantıda GPD üyeleri ile paylaşıldı.

  DETAY