Haberler

Perakendeye teşvik talebi, Ortak Gelişim Kongresi'ne damgasını vurdu

 

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD), 10 Ekim 2017’de “Ortak Gelişim Kongresi”nin dördüncüsünü 800’ün üzerinde perakendeci ve tedarikçinin katılımıyla gerçekleştirdi.

Gıda enflasyonunun tüm yönleriyle ele alındığı kongrede konular, bununla sınırlı kalmadı. Ulusal ve hatta uluslararası arenada başarı yakalamış markaların üst düzey yöneticilerinin yaptıkları açıklamalar, söz konusu markaların uyguladıkları stratejilerin yanı sıra gelecek stratejileri hakkında da ipuçlarını ortaya koyarken, başarı zincirini oluşturmak için halkaların her birinde  tüketici başta olmak üzere herkese ve her kesime fayda ve değer yaratmanın en önemli unsur olduğu ortaya çıktı.

Kongrenin açılış konuşmaları GPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör ve TAMPF Başkanı Kubilay Özerkan tarafından yapıldı. Mustafa Songör, “Perakende sektörü, çarpan etkisiyle beraber ekonomide daha güçlü bir etki yaratıyor. Bu önemli etkiyi yaratan bir sektörün teşviklerle daha da güçlendirilmesi gerekir” ifadeleriyle dikkat çekerken, Kubilay Özerkan ise “Perakende sektörü, sürekli istihdam yaratarak ekonomiye kalıcı değer yaratmakta öncülük ediyor. Esnek çalışma ve asgari ücret konusunda desteklerin gündeme alınmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Türkiye ekonomisi için yarattığı katma değeri her geçen yıl artırarak 2016 istatistiklerirne göre üyeleriyle 105 milyar TL ciro ve 35 bin satış noktasında 300 binin üzerinde istihdam yaratan Gıda Perakendecileri Derneği (GPD),  10 Ekim 2017’de “Perakendenin Yarattığı  Değer” temasıyla “Ortak Gelişim Kongresi”ni dördüncü defa düzenledi. 800’ün üzerinde perakendeci ve tedarikçinin katıldığı kongre,  daha öncekiler gibi büyük bir ilgi gördü. Wyndham Grand İstanbul Levent’te gerçekleştirilen kongrede verilen ana mesaj, perakendenin yarattığı değerin sadece tüketiciye değil, tüm perakende eko sistemine ve ülke ekonomisine büyük katkı sağladığı oldu. Bu doğrultuda altı çizilen noktalardan biri de yeni değerler ve yeni yöntemler yolculuğunda tüketiciden gelen taleplerin yanı sıra daha iyi gıda ve daha  düşük fiyat yaratmak için perakendeci ve tedarikçinin geliştirdikleri ortak çalışmalar oldu.

Açılış konuşmalarıGPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör ve Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özerkan’ın yaptığı kongrede sahneye çıkan ve tüm boyutlarıyla tartışılan konulardan biri gıda enflasyonu oldu. Diğer yandan sektörün gündemini yeniden belirleyecek kadar önemli konular hakkında alanının uzman ve üst düzey yöneticileri tarafından yapılan değerlendirmeler ve öngörülerle, perakende sektöründe tüketici yararına gelişimin, başarının en önemli unsurlarından biri olduğu çarpıcı örneklerle bir kez daha dile getirildi. Kongred, sektörün yakın ve orta vadeli geleceğine hakim olacak trendler hakkında da ilginç fotoğraflar ortaya çıktı.

Sadece ulusal alandaki başarı değl, uluslararası başarıyı yakalamış köklü isimlerin anlattıkları, tüketici odaklı başarının formüllerini  ortaya çıkardı.

TEDARİKÇİLER, GIDA PERAKENDECİLİĞİNİN GÜÇLÜ İSİMLERİYLE HIZLI TANIŞARAK HIZLI İŞ BAĞLANTILARI YAPTILAR  

Diğer yandan etkinlikleriyle de ilgi gören “Ortak Gelişim Kongresi”nde tedarikçilerle Türkiye’nin en büyük gıda perakendecilerini bir araya getirerek tüketici odaklı yeni işbirlikleri geliştirmeye odaklanan 45 dakikalık “Tanışma Maratonu” ve 800’ü aşkın kişinin katılımıyla düzenlenen “Elektronik Oylama” gibi etkinlikler de ortaya çıkardıkları sonuçlar ile oldukça büyük ilgi gördü.

Ayrı bir salonda oluşturulan sergi alanında ise küçük üreticiler, ürünlerini sergileyerek ulusal perakendecilerle tanışma fırsatı yakaladılar. Küçük ve yerel üreticilerin büyümesini ve tüm yurda yayılmasını hedefleyen Ortak Gelişim Kongresi, yarattığı bu fırsatla da üreticilere desteğini sürdürdü.

ÇARPAN ETKİSİYLE KENDİNDEN DAHA BÜYÜK DEĞER YARATAN PERAKENDE SEKTÖRÜNDEN TEŞVİK TALEPLERİ

Açılış konuşmalarını yapan isimlerden biri olan GPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör, perakendenin çarpan etkisine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Perakende sektörü, üretimin ilk safhalarından son tüketiciye kadar olan zincirin her halkasında, ürün ve hizmetlere, dolayısıyla ülke ekonomisine yeni bir değer ekliyor. Perakendenin çarpan etkisiyle, gıda perakendesinde yaratılan 1 birim değer, ülke ekonomimize 1.3 – 1.4 birim olarak ekleniyor. Yani bizde yaratılan 1000 TL, perakende ekosistemindeki üretim, nakliye, depolama, gibi tedarikçilerimiz, çözüm ortaklarımızla beraber ülke ekonomisine 1300 – 1400 TL olarak ekleniyor.”

Perakende sektörünün istihdama olan etkisini de vurgulayan Songör; “Yine yarattığımız değere ilişkin çarpıcı rakamları sizlerle paylaşmak isterim;

Türkiye toplam gelir vergisinin yüzde 18’i, kurumlar vergisinin yüzde 26’sı, KDV’nin yüzde 8’i perakende sektöründen sağlanıyor. Türkiye’nin önemli gündemi istihdama katkımız yadsınamaz boyutta; perakende sektörünün toplam çalışan sayısı 2 milyon civarında, Türkiye genelinde faaliyet bazında istihdam sağlama açısından perakende sektörü 2. Sırada, Türkiye genel istihdamının %13.6’sı ve Hizmet Sektörü istihdamının %26’sı perakendede.” açıklamalarında bulundu.

Güncel konulara dair görüşlerini de açıklayan Songör;Sebze meyve ticaretinde fireyi düşürme yolundaki çalışmaların çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu, bizim de sürekli çözüm geliştirdiğimiz bir konu. Fireyi ve israfı önlemek için gerek bizler gerek tedarikçilerimiz yoğun çalışıyor. Enflasyonla mücadelede bu firenin azaltılmasının önemli bir etken olduğuna biz de inanıyoruz. Ancak, getirilen düzenlemenin maliyeti karlılık ve verimlilik mücadelesindeki sektörümüze ek bir yük getirecek. Düzenleme; üretici, aracı, hal ve marketlerde ciddi bir maliyet yaratacak. Yatırım maliyetlerinin üzerine enerji ve bakım maliyeti de eklenecek. Bu maliyetlerin tüketicimize en az düzeyde yansıması için, şimdiye kadar perakendenin pek de faydalanamadığı bir teşvik sistemi geliştirilmesini elzem buluyoruz. Üretici ve aracıların teşviklerle desteklenmesi gündemde iken, esas maliyeti yüklenen perakendecilerin bu teşvikler dışında bırakılmaması gerekir.” dedi.  

Personel maliyetlerindeki artışa da değinen Songör, asgari ücret için getirilen desteğin uzatılmasının gündeme alınmasını beklediklerini vurguladı.

TAMPF Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özerkan da, perakendenin Türkiye’nin önemli sorunlarından olan istihdama katkısını vurgulayarak esnek çalışma ve eğitim desteklerinin yetersiz kaldığına dikkat çekti. Özerkan şöyle konuştu: “Perakende sektörü büyürken istihdama önemli destek sağlıyor. Özellikle de kadın ve genç istihdamında öncülük ediyoruz. Perakende sektöründeki kadın çalışan oranı 2014 yılına göre %18 artarken, erkek çalışan oranı %5 oranında artmakta. Ancak, mevcut durumda kadın ve genç istihdamı açısından esnek çalışma ve asgari ücret konusunda desteklerin gündeme alınmasını bekliyoruz.”

GIDA ENFLASYONU TÜM YÖNLERİYLE ÖZEL SEKTÖR VE KAMU TARAFINDAN MERCEK ALTINA ALINDI, YENİ ÇÖZÜM REÇETELERİ YAZILDI

“Ortak Gelişim Kongresi”nde düzenlenen paneller, sorunların tüm boyutlarıyla ele alınması ve çözümlerin masaya yatırılması kadar somut başarı hikayelerinden ortaya çıkan başarı formüllerine odaklandı. Bu yönde düzenlenen ilk panel, sektörün olduğu kadar Türkiye’nin de gündeminden düşmeyen gıda enflasyonu oldu.

Moderatörlüğünü Bloomberg HT Ekonomi Koordinatörü Gökhan Şen’in yaptığı “Gıda Enflasyonuna Farklı Bakış Açıları ve Tedbirler” isimli panelin konuşmacıları yaptıkları değerlendirmelerle gıda enflasyonunun bilindik öyküsü kadar bilinmeyen yönleri ve çözüme giden yolları konuştular. Gıda enflasyonuyla ilgili çarpıcı değerlendirmeleri yapan isimler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Merkez Bankası Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Tümen, TAMPF Yönetim Kurulu Başkanı-Metro Toptancı Market CEO’su Kubilay Özerkan ile GPD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı-Migros Ticaret A.Ş. CEO’su Özgür Tort oldu.

TEDARİK ZİNCİRİNDEKİ HER HALKA, ENFLASYONLA MÜCADELEDE ÖNEM TAŞIYOR

Perakendecilerin daha hızlı ve kaliteli ürün temini için doğrudan alıma yönelmelerinin enflasyonla mücadelede de önemli rol oynadığını belirten TAMPF Yönetim Kurulu Başkanı-Metro Toptancı Market CEO’su Kubilay Özerkan; “Gıda enflasyonu konusuna sadece fiyatlardaki dalgalanma olarak yaklaşmıyor, bu konuyu bir milli servet ve ekonomik değer olarak ele alıyoruz. Bu sebeple, tüketim analizleriyle planlı üretimi teşvik ediyor, üreticiyi eğiterek ve sertifikalandırarak katma değeri yüksek ürünler üretmesini sağlıyoruz ve kooperatifçiliği, özellikle kadın kooperatiflerini destekliyoruz. Tarım kooperatiflerinin yanısıra Türkiye’nin dört bir yanındaki balıkçı kooperatifiyle de işbirliği yaparak balıkçılık alanında da sürdürülebilir bir iş modeli ortaya koyuyor, ekonomiye katkı sağlıyoruz.”

KOOPERATİFLEŞME GÜÇLÜ ÜRETİCİ VE KAZANÇLI TÜKETİCİ DEMEK

Gıda enflasyonu ile mücadelede kooperatifleşmenin önemine dikkat çeken GPD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Migros Ticaret A.Ş. CEO’su Özgür Tort sözlerine şunları ekledi: “Gıda enflasyonunda dengenin sağlanması ve maliyetlerin düşürülmesi için; üreticinin desteklenmesi, üretim ve paketlemede standartların sağlanması, güçlü bir lojistik sisteminin kurulması önemli. Fakat enflasyonla mücadelenin özünde aracıların azaltılması yatıyor. Orta ve uzun vadede kooperatiflerin çoğalarak büyük, güçlü ve kurumsal yapılar haline gelmesi, özel sektörün de bunun içinde yer alması gerekiyor. Biz, meyve-sebzede temin ettiğimiz ürünlerin yarıya yakınını doğrudan müstahsil ve kooperatiflerden alıyoruz. Türkiye’de Tarım  Kredi Kooperatifleri ile ilk ve en fazla çalışan perakendeciyiz.”

PERAKENDEDE BAŞARIYA ULAŞANLAR, BAŞARI HİKAYESİNE GİDEN YOLUN ROTASINI PAYLAŞTILAR

Başarıyı uzun soluklu bir maraton olarak görmeleri kadar bu başarının elde edilebilmesi için başarı zincirindeki her bir noktanın güçlü olması gerektiği değeriyle hareket edenlerin başarılı olmanın formüllerini paylaştıkları “Başarı Hikayeleri” paneli ise yine büyük ilgi gördü. İki ayrı oturumda planlanan panelin Veriye Dayalı Çözümlerle Verimliliği Yakalamak” oturumundaki isimler Obase Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurucu Ortağı Haluk Alpay, Makro Market A.Ş. Lojistik Müdürü Görkem Arslan, Migros Ticaret A.Ş. Bilgi Teknolojileri ve İş Geliştirme Direktörü Kerim Tatlıcı oldu. Merkeze her adımda kaliteyi koyarak başarıya ulaşanların katıldıkları “Önce Kalite” oturumunun konuşmacıları ise McDonald’s Genel Müdürü Oğuz Uçanlar, Ulusal Kırmızı Et Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı-Hacıince Konya Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince oldu.

PERAKENDENİN DÖRT BÜYÜK İSMİ YENİ NORMALİ, GERÇEK PATRONUN KİM OLDUĞUNU, FAYDA SAĞLAMANIN İLK HALKASINI VE EŞİTLİKÇİ BİR İŞ ANLAYIŞINI ANLATTI

Diğer yandan, “Ortak Gelişim Kongresi”nde kendi alanlarında ulusal ve hatta uluslararası başarıları yakalamış isimlerle gerçekleştirilen söyleşiler, gıda perakendeciliğindeki trend yaratan uygulamaların yanı sıra geleceğin gıda perakendeciliğinde yolculuğa çıkardı.

Söyleşiler, Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Gazeteci, Yazar Dr. Fatoş Karahasan tarafından gerçekleştirildi. Coca-Cola İçecek Türkiye Genel Müdürü Tugay Keskin, “Karmaşık Dünyada Başarı İçin 5+3 İpucu” başlıklı söyleşide kaotik dünyada başarıyı yakalamanın izlerini sürerken, P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu’nun söyleşi sırasındaki açıklamaları, şirkette gerçek patronun kim olduğunu ortaya çıkardı. Turnaoğlu, “30 Yıllık Başarımızın Sınırı: Patron İstedi Biz Yaptık” söyleşisi ile tüketiciyi patron olarak algılamayı anlamanın ve bunu uygulamanın yöntemleri hakkında P&G’nin stratejisini paylaştı. Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Fuat Orhanoğlu ise söyleşide eşitlikçi bir uygulamanın yarattığı verimli sonuçların altını çizdi. Orhanoğlu, “Eşitlik Kazandırır” temalı söyleşisinde kadının istihdam ve işgücüne katılımının önemine, kadının güçlenmesinin iş dünyası tarafından sahiplenilmesine, bu alanda atılması gereken adımlara ve perakende sektöründe kadının işgücüne katılımına işaret ederken, Unilever’in bu yöndeki uygulamalarına ve aldıkları verimli sonuçlara dikkat çekti. Karahasan’ın son söyleşisi ise PepsiCo Türkiye ve Büyük Balkanlar Kurumsal İletişim Kıdemli Direktörü Esra İren ile oldu. İren’in söyleşi sırasındaki değerlendirmeleri ise sürdürülebilirlik vizyonunun anahtar uygulamalarından birini gözler önüne serdi. İren, “Fayda Gözeten Performans Vizyonu Kapsamında PepsiCo Tarım Uygulamaları” söyleşisinde şirketin, dünyanın en büyük tarım işletmelerinden biri olduğuna vurgu yaparken, tarım alanındaki uygulamaları ve bu alanda yarattıkları katma değerli faaliyetlerde fayda yaratmayı en önemli unsurlardan biri olarak nitelendirdi.

2017’YE HANGİ TRENDLER DAMGA VURDU, GELECEĞİN TÜKETİCİSİ KİMDİR, GIDADA DÜNYA TRENDLERİ NEDİR, SEKTÖRÜN EKONOMİYLE ÇOK YÖNLÜ BAĞLANTISI NASIL ÇÖZÜLEBİLİR SORULARINA YANIT VERİLDİ

“Ortak Gelişim Kongresi”nde tartışılan konular ve açıklamalarıyla sektörün gündemini belirleyen isimler bunlarla sınırlı kalmadı. “Hızlı Tüketim Ürünlerinde Perakende ve Alışverişçi Trendleri” değerlendirilen bir diğer konu oldu. Nielsen Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan ve Perakende Hizmetleri Direktörü Tamer Gülsaç, bu alandaki son trendleri, gelişen kanalları, büyümeye katkı sağlayan kategoriler, inovatif yaklaşımlar ve yeni trendleri anlattılar. bpnİstanbul CEO’su Nüzhet Algüneş, “Pazarlama – Geleceğin Tüketicisine Bakış” başlıklı konuşmasıyla geleceğin fotoğrafını çeken isimlerden bir diğeri olurken, GS1 Başkanı ve CEO’su Miguel Lopera ise tüm dünyada sorunsuz bir ticaretin formülünü, “GS1: Ticaretin Küresel Dili” başlıklı konuşmasıyla paylaştı.

Diğer yandan, kongrenin iki önemli konuğu, gıda perakendeciliğine getirdikleri farklı bakış açıları ile dikkat çeken diğer isimler oldular. ECE Projektmanagement Küresel Gıda Servisi Başkanı Jonathan Doughty, “Gıda Servisinde Dünya Trendleri” hakkında yaptığı tespitler ve öngörülerle gıda servisinde günümüz kadar geleceğin yönünü çizerken, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise “Ekonomi, Finans, Teknoloji, Gelecek ve Siz” konuşmasıyla gıda perakendeciliğinin çok yönlü dünyası hakkında ezber bozan açıklamalar yaptı.

Tüm Haberler

 • GPD'de Galip Aykaç dönemi

  Gıda perakendesinin öncü kuruluşu Gıda Perakendecileri Derneği’nin yeni dönem başkanı Galip Aykaç oldu

  DETAY
 • Perakendecilerden kooperatiflere tam destek

  Ortak Gelişim Kongresi'nde kooperatifler ağırlandı

  DETAY
 • “Yeni Perakende”den mesaj; enflasyonun freni biziz

  Gıda sektörünün tüm oyuncuları Ortak Gelişim Kongresi’nde sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini değerlendirdi

  DETAY
 • GPD Yönetim Kurulu basın ile bir araya gelerek gündeme dair soruları yanıtladı

  Gıda enflasyonunun sebebi olarak gösterilmenin haksızlık olduğunu belirten GPD, bu konuda canla başla çalışıyor

  DETAY
 • TAMPF’den Bakan Pekcan’a ziyaret

  Perakendeciler gelecek için ümitli

  DETAY
 • Ortak Gelişim Kongresi 9 Ekim'de

  Gıda perakendecileri ve tedarikçileri Ortak Gelişim Kongresi'nde buluşacak

  DETAY
 • GPD, perakendenin geleceğinin hazırlanmasında görev alıyor

  Perakendenin sorunları ve çözüm yolları Perakende Ticaret Zirvesi'nde görüşülüyor

  DETAY
 • Gıda enflasyonu mercek altında

  Özel sektör ve kamu, gıda enflasyonu için çözüm reçetelerini yazdı

  DETAY
 • Perakendenin çarpan etkisi, ekonomiye olan katkısını katlıyor

  Çarpan etkisiyle kendinden daha büyük değer yaratan perakende sektörü, teşvik bekliyor

  DETAY
 • Tanışma Maratonu ve Gelişim Market, küçük üreticileri sevindirdi

  Tedarikçiler, perakendecilerle tanışarak yeni işbirliklerinin adımlarını attılar

  DETAY
 • GPD Yönetim Kurulu, basınla bir araya gelerek sektörü değerlendirdi

  Ortak Gelişim Kongresi öncesi bir araya gelen perakendeciler basının sorularını yanıtladı

  DETAY
 • GPD Yönetim Kurulu, Kongre öncesinde bir araya geldi

  Tüketici için daha iyi gıda, daha düşük fiyat için değer yaratmaya devam

  DETAY
 • Ortak Gelişim Kongresi'nde "gıda enflasyonu" masaya yatırılacak

  GPD, herkese fayda ve daha fazlası için 800 profesyoneli bir araya getiriyor

  DETAY
 • Plansız satınalma; içten gelen şiddetli dürtü

  DETAY
 • Değişen perakende ortamında alışverişçiye rafta ulaşmak

  FMCG pazarı daha belirsiz ve her zamankinden daha hızlı değişiyor

  DETAY
 • Müşteriniz için her gün yeni bir deneyim

  Yeni bir ürün piyasaya çıktığı zaman en önemli karar, onun fiyatı olarak görülüyor. Peki doğru mu?

  DETAY
 • “Çok çalış, işini sev, sınırları zorla”

  İlhan Erkan için başarıya giden yoldaki en önemli kriter, çok çalışmak

  DETAY
 • “Ticaretin evrensel diliyiz”

  Elif Müftüoğlu, GS1’i “ticaretin ve dolayısıyla ticarete dayalı sistemlerin evrensel dili” olarak tanımlıyor

  DETAY
 • Yeşil büyüme için, yeşil marka; yeşil marka için, “yeşil yaka”

  Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir süredir yeşil yakalı unvanlar tanımlanıyor

  DETAY
 • Sürdürülebilir dünya için sürdürülebilir iş

  Sürdürülebilirlik konusu, dünyanın gündeminde baş sıralarda yer alıyor

  DETAY
 • “Zincirin her bir halkasından sorumluyuz”

  Özerkan: "Üreticiden müşterinin tabağına kadar olan bütün zinciri göz önünde bulunduruyoruz”

  DETAY
 • “İstanbul için çalışmak bana gurur veriyor”

  Özgül Özkan Yavuz, yatırımlar hız kazandıkça İstanbul’un marka değerinin de arttığını söylüyor

  DETAY
 • Dünya globalleştikçe stratejiler glokalleşiyor

  Globalleşen dünyanın yeni pazarlama stratejisi; “Glokalizasyon”

  DETAY
 • Mağaza markalı ürünlerde yeni ambalaj düzenlemesi

  Perakende sektöründe ticari koşullara yeni düzenlemeler getiriliyor

  DETAY
 • GPD, 5. yılını üyeleriyle kutladı

  GPD üyeleri 10 Mayıs Çarşamba akşamı bir araya geldi. Dernek, 5. yılını üyeleriyle birlikte kutladı

  DETAY
 • Ortak Gelişim Kongresi 10 Ekim'de sektörü buluşturacak

  Gıda perakendecileri ve tedarikçiler Ortak Gelişim Kongresi'nde bir araya gelecek

  DETAY
 • GPD Olağanüstü Genel Kurulu

  Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 5 Mayıs Cuma günü yapılacaktır

  DETAY
 • Hayaller, vizyon ve umut, insanı yeniliyor

  Domino’s Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga’nın işine duyduğu sevginin ardında mutfağa olan bağı yatıyor

  DETAY
 • PERAVOC, perakendenin “Mesleki Belgelendirme Merkezi” olacak

  PERAVOC Perakende Yeterlilik Geliştirme ve Belgelendirme Merkezi Projesi hayata geçiriliyor

  DETAY
 • GPD'nin yeni dönem başkanı belli oldu

  31 Ocak günü yapılan Genel kurul sonrasında Mustafa Songör GPD'nin Yönetim Kurulu Başkanı seçildi

  DETAY
 • Tchibo, Anadolu'da büyümek istiyor

  Tchibo Türkiye Genel Müdürü Tuba Yapıncak, büyüme hedeflerini anlatıyor

  DETAY
 • Sanal marketler artıyor! Peki ya, sanal market alışverişi?

  Teknolojinin hayatımızın her alanında varlığını hissettirmesiyle taleplerimiz ve tüketim alışkanlıklarımız değişiyor

  DETAY
 • Müşteri değişiyor, alışveriş hız kesmiyor

  "Değişen Müşteri" GPD Gelişim dergisinin ilk sayısında

  DETAY
 • İşveren Marka yönetimi: En Gözde Şirketler Araştırmasının Öğrettikleri

  Y Kuşağı tarafından tercih edilen şirketlerin öne çıkan özellikleri bu araştırmada

  DETAY
 • Y Kuşağı, iş dünyasında dengeleri değiştiriyor

  Bugün şirketlerde orta düzey yönetici kademelerinde ağırlıklı olarak Y Kuşağı oturuyor

  DETAY
 • Perakende sektöründe Y Kuşağı etkisi

  Y kuşağı; çalışma saatleri yoğun, iş temposu yüksek olan perakende sektörünü etkiliyor ve belki de değiştiriyor

  DETAY
 • Perakendecilik bizim için bir aile geleneği

  Mustafa Songör, elde edilen başarının ardında farklı dinamiklerin bir araya geldiğini vurguluyor

  DETAY
 • Varlık sebebimiz olan müşteriler değişiyor, farkında mıyız?

  Müşterilerin sahip olduğu yetkinlikler ve perakendecilere yönelik beklentileri değişiyor

  DETAY
 • Perakendecilik dijital dünyaya adapte edilmeli

  İnsanların haberdar olma süresinin kısalmasıyla tüketici tercihlerinde de hızlı bir değişim yaşanıyor

  DETAY
 • “Online Perakende Eğitimi” projesi tamamlandı

  “Online Eğitim Platformu” projesi, www.e-learnretail.org adresi üzerinden hayata geçiyor

  DETAY
 • GPD, istihdam sorununa kalıcı çözümler geliştiriyor

  İSMEK Perakende Okulu ve İş-Per Kariyer Platformu sektörün istihdam sorununa çare üretiyor

  DETAY
 • Müşteriyle birlikte sadakat programları da değişiyor

  Müşteri sadakatinde "kuruma bağlılık”, “kişilere bağlılık”a dönüştü

  DETAY
 • Fiziksel ve dijital deneyim birleşti

  Gıda alışverişinde mağaza ziyareti öncesi akıllı telefon kullanım oranı yüzde 59’a ulaştı

  DETAY
 • Modern kanal son 10 yılda satış noktası sayısını 3 katına çıkardı

  İnovatif ürünler ve doğru dönemde doğru kategoriye odaklanmak başarının anahtarı oldu

  DETAY
 • Değişmeyen tek gerçek müşterinin esas patron olduğudur

  Nihat Özdemir; 15 Temmuz’daki gelişmeler, sektöre etkileri ve sektörün ortaya koyduğu performansa dikkat çekti

  DETAY
 • Ortak Gelişim Kongresi 800 perakendeci ve tedarikçiyi buluşturdu

  Sektörün üst düzey profesyonelleri 'Değişen Müşteri'yi konuştu

  DETAY
 • Müşteri değişse de perakendedeki rolü değişmez

  Sektörün gelişimi verimlilikle sağlanacak

  DETAY
 • Değişim, bizi farklı ürünler ve hizmetler sunmaya itiyor

  Migros Genel Müdürü Özgür Tort, perakendenin artık alışveriş mekanından daha çok bir deneyim yaşatma görevini üstlendiğine değindi

  DETAY
 • Değişen müşterinin geleceği için hazırlıklı olmamız lazım

  BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, kongrenin üçüncüsünü düzenlemekten gurur duyduklarını ifade etti

  DETAY
 • 95 milyar TL’lik gıda perakendecileri, kongre öncesi bir arada

  95 milyar TL ciro yapan gıda perakendecileri Ortak Gelişim Kongresi öncesi bir araya geldi

  DETAY
 • Perakendenin sürücü koltuğunda müşterimiz oturuyor

  Perakendede tüm operasyonlar müşterimizin talebine ve ihtiyaçlarına göre şekilleniyor

  DETAY
 • Gıda sektörünün önde gelen 800 profesyoneli, 11 Ekim’e randevulaştı

  Ortak Gelişim Kongresi'nin bu yılki teması “Değişen Müşteri” olarak belirlendi

  DETAY
 • “Online perakende eğitimi” ile artan istihdam için geleceğe yatırım yapıyoruz

  GPD ve KMD’nin birlikte yürüttüğü, AB Erasmus+ programı çerçevesindeki eğitim projesi tamamlandı

  DETAY
 • Tanışma Maratonu, yerel üreticileri perakendenin devleriyle buluşturacak

  11 Ekim'de düzenlenecek Ortak Gelişim Kongresi, "Tanışma Maratonu" ile başlayacak

  DETAY
 • Erasmus+ projemizin lansman toplantısı 21 Haziran'da

  Online perakende eğitimi projemizin lansmanı, 21 Haziran'da gerçekleşecek toplantıda yapılacak

  DETAY
 • "Değişen Müşteri" Ortak Gelişim Kongresi'nde

  Ortak Gelişim Kongresi'nin bu seneki teması "Değişen Müşteri" olacak

  DETAY
 • İSMEK Perakende Okulu yaz döneminde eğitimlerine devam ediyor

  Perakende sektörünün eleman açığına çözüm olan Perakende Okulu, yaz döneminde de eğitime devam edecek

  DETAY
 • 3. Ortak Gelişim Kongresi 11 Ekim'de

  Değişen Müşteri temasıyla düzenlenecek olan 3. Ortak Gelişim Kongresi, 11 Ekim'de gerçekleşecek

  DETAY
 • Et fiyatlarının düşürülmesi için kalıcı çözümler gerekli

  Yeterli miktarda besilik canlı hayvan kaynağının oluşturulması ve yem fiyatlarının sübvanse edilmesi önemli

  DETAY
 • Tapu İşlemleri Eğitimi'nde GPD üyeleri bir araya geldi

  GPD üyeleri, tapu işlemleri uygulamalarını uzmanından öğrendiler

  DETAY
 • 2 milyonluk perakende ordusu 12 Aralık Mağazacılar Günü’nü kutluyor

  Perakende sektörü, Mağazacılar Günü kutlamaları için birçok özel etkinlik hazırladı

  DETAY
 • Perakende Okulu’nun ilk mezunları iş sahibi oldular

  GPD'nin İSMEK ve İŞKUR ile birlikte hayata geçirdiği Perakende Okulu, ilk mezunlarını verdi

  DETAY
 • Erasmus+ proje toplantıları devam ediyor

  Proje paydaşları Köln'de bir araya geldi

  DETAY
 • Ulusal ve yerel oyuncular ortak fayda için bir arada

  Kongrede sektörün önemli oyuncuları, deneyimlerini ve kazanımlarını katılımcılarla paylaştı

  DETAY
 • 40 milyar dolarlık sektör bir arada

  Ortak Gelişim Kongresi, 40 milyar dolarlık sektörü buluşturdu

  DETAY
 • Gelir yönetiminde verimliliğin anahtarı

  Promosyon ve kampanyaların performanslarının ölçülmesi ve geliştirilmesi için yapılması gerekenler tartışıldı

  DETAY
 • 750 perakendeci ve tedarikçi buluştu

  Kongrede; verimlilik, sürdürülebilirlik ve ortak çözüm geliştirme gibi kavramların yaşama geçmiş uygulamaları konuşuldu

  DETAY
 • Mağazalara müşteriler 'format atıyor'

  Dinamik Perakende oturumunda format verimliliği tartışıldı

  DETAY
 • 45 dakikalık 'Tanışma Maratonu' ile yeni işbirlikleri

  Perakendeciler ve tedarikçiler, hızlı turlarla işbirliği zemini yarattılar

  DETAY
 • İSMEK Perakende Okulu Eğitime Başladı

  GPD ve KMD’nin İSMEK ile olan işbirliğinden ortaya çıkan ve sektörün eğitim-istihdam sorununa kalıcı bir çözüm geliştirmek amacıyla kurduğu İSMEK Perakende Okulu, 31 Ağustos 2015 Pazartesi günü eğitime başladı.

  DETAY
 • GPD – Ortak Gelişim Kongresi Tanışma Maratonu ile Başlıyor!

  2. Ortak Gelişim Kongresi , tedarikçiler ile sektörün önemli oyuncularının katılacağı ‘tanışma maratonu’ ile başlayacak.

  DETAY
 • GPD – Ortak Gelişim Kongresi, bu yıl 8 Ekim 2015 tarihinde ikinci kez yapılacak

  GPD’nin ilkini 2014 yılında gerçekleştirdiği ve GPD üyesi gıda perakendecileri ile gıda tedarikçilerini bir araya getirerek sektörün önemli organizasyonları arasına giren GPD Ortak Gelişim Kongresi’nde bu yıl, verimlilik merceğinden bakılarak, sektörün gü

  DETAY
 • GPD Ortak Gelişim Kongresi Konuşmacılarını Açıklıyor!

  GPD 2. Ortak Gelişim Kongresi 8 Ekim’de gerçekleşecek. 750 profesyonelin buluşacağı Kongre'nin programı açıklandı

  DETAY
 • Karmaşık ve maliyetli sorunların çözümünde ilham verici fikirler

  Tchibo Türkiye Genel Müdürü Tuba Yapıncak, Ortak Gelişim Kongresi’nde önde gelen marka temsilcileri, liderleri ve sektörü besleyen üreticilerin bir araya geleceğini belirterek, bu büyük buluşmanın ana temalarını şu sözlerle öz

  DETAY
 • Birbirimizi anlamak ve yeni gelişim alanları keşfetmek için...

  İttifak Holding Perakende Grubu Danışmanı Sıtkı Erben, hızla büyüyen perakende sektöründe rekabetin de aynı hızla sertleştiğini, bu durumun ciro ve kârlılık üzerindeki baskıyı artırarak sürdürdüğünü vurgulayarak, konuşmasını şu

  DETAY
 • Aslında büyük bir aile bir araya gelecek

  GPD Yönetim Kurulu Üyesi ve Özay Hukuk Kurucusu Merter Özay, 8 Ekim tarihindeki buluşmayı, “aslında kongre adı altında bir aile toplantısı olacak” sözleriyle nitelendirerek,

  DETAY
 • Ortak Gelişim, ancak ortak akıl ile mümkün

  Makro Yönetim Kurulu Üyesi ve Uyum Genel Müdürü Mustafa Songör, sektördeki değişim ve gelişimi takip etmenin ve tüketiciyle kurulan bağı memnuniyet merkezli olarak geliştirmede tüketici odaklı ve sürdürülebilir projeler üretmenin

  DETAY
 • Sürdürülebilirlik ve ucuzluk için tedarik zincirindeki verimsizliklerin giderilmesi şart

  Metro Group Türkiye Temsilcisi Kaan Ünver, perakende sektöründeki değişimin altını çizerek, Ortak Gelişim Kongresi’nin bu noktada taşıdığı öneme dikkat çekti. Tedarikçi ve perakendecilerin ilki 2014’te yapılan kongreye büyük

  DETAY
 • Kongremiz önemli bir buluşma noktası olacak

  D-Ream Direktörü John Sytmen, kongrede ele alınacak verimlilik ve farklılaşma konularının önemine dikkat çekerek, “Sofralarımızda ve işletmelerimizde servis edilen gıda ürünleri tedariği sağlayan ve bizler gibi satışını gerçekl

  DETAY
 • Organize bir verimlilik için üst düzey iletişim

  Beğendik İcra Kurulu Başkanı ve Real Genel Müdürü Hacı D. Beğendik, gıda perakendeciliğini perakende sektörünün lokomotifi olarak nitelendirerek, perakendeciler ve tedarikçiler arasındaki iletişimin önemine dikkat çekti.

  DETAY
 • Perakendecilerle üreticiler aynı gemide

  CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet T. Nane, Ortak Gelişim Kongresi’nin taşıdığı öneme dikkat çekti. Kongrenin önemini, “Tedarikçilerimizle bir araya gelerek verimlilik yolunda atılacak adımları birlikte görüştüğümüz bi

  DETAY
 • GPD'den Ortak Gelişim Kongresi öncesi büyük buluşma

  Gıda Perakendecileri Derneği’nin (GPD), tüketici odaklı perakendeci ve tedarikçi verimliliği temasıyla 8 Ekim 2015 tarihinde ikincisini düzenleyeceği “GPD – Ortak Gelişim Kongresi” öncesinde büyük buluşma gerçekleştirildi. GPD Yönetim Kurulu Başkanı Niha

  DETAY
 • GPD Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 2014 yılını değerlendirdi

  2014 yılı organize gıda perakendeciliği açısından cirolarımızın %9-10, çalışan sayımızın % 18 ve mağaza sayılarımızın da % 15 oranında artış gösterdiği bir yıl oldu.

  DETAY
 • Perakendenin iki büyük derneği GPD ve KMD “Online Perakende Eğitimi” için AB projesi yürütüyor

  Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) ve Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Avrupa Birliği’nin Erasmus + programı çerçevesinde Portekiz, Almanya ve Finlandiya’dan gelen proje ortaklarını İstanbul’da ağırladı.

  DETAY
 • Kongre öncesi GPD Yönetim Kurulu basınla buluştu

  8 Ekim tarihinde 2.kez düzenlenecek olan Ortak Gelişim Kongresi öncesinde Başkan Nihat Özdemir ve Yönetim Kurulu üyelerimiz basınla yemekli bir toplantı yaptı.

  DETAY
 • Sektörel eğitim konusunda İSMEK ile işbirliği yaptık

  Perakendeye özgü mesleklere yönelik eğitimini daha geniş kitlelere yayabilmek ve sektörün istihdam ihtiyacını farklı kanallardan sağlayabilmek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) ile işbirliği

  DETAY
 • PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi sonuçlarını GPD üyeleriyle paylaştı

  PwC tarafından gerçekleştirilen Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi’nin sonuçları ve Türkiye karşılaştırmaları, 5 Haziran’da dernek merkezinde düzenlenen toplantıda GPD üyeleri ile paylaşıldı.

  DETAY