Haberler

Ortak Gelişim Kongresi 800 perakendeci ve tedarikçiyi buluşturdu

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) tarafından 11 Ekim 2016 tarihinde “Değişen Müşteri” temasıyla üçüncüsü düzenlenen “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nde tüm Türkiye’den 800’ü aşkın perakendeci, üretici ve tedarikçi bir araya geldi. Türkiye’de market zincirleri, gıda servis zincirleri ve tedarikçilerini bir araya getiren tek organizasyon olan kongrede sektörün önde gelen ulusal ve uluslararası oyuncuları; perakende trendleri, yeni nesil müşteriyi anlamak, fijital deneyimin gıda perakendesine etkileri, perakendedeki dijital dönüşüm, müşteri bağlılığı, sektörde değişmeyen temel kurallar ve eski ihtiyaçlara yeni çözümler konu başlıklarında pek çok alandaki tecrübelerini paylaştılar. Açılış konuşmasını yapan GPD Başkanı Nihat Özdemir, müşteriyi iyi anlamanın verimlilik yolunda atılan en önemli adım olduğu mesajını verdi

Açılış konuşmalarıGümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, GPD Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan’ın yaptığı kongrede yer alan paneller kadar Cem Boyner, Cem Seymen ve Dr Nordal Cavadini’nin konuşmalarının bulunduğu oturumlar da dikkat çekti. Diğer yandan, kongrede ilgi çekici etkinlikler de gerçekleştirildi. Tedarikçiler ile gıda perakendeciliğinin en önemli oyuncuları arasında yeni işbirlikleri için zemin hazırlayan “Tanışma Maratonu” yoğun ilgi görürken, “Sektör Çalışanları İle Röportajlar” 800’ü aşkın misafir tarafından ilgiyle izlendi

95 milyar TL’lik ciroyu ve 29 bin satış noktasında 270 bin kişilik istihdam gücünü temsil eden Gıda Perakendecileri Derneği  (GPD), “Değişen Müşteri” temasıyla “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nin üçüncüsünü gerçekleştirdi. 11  Ekim 2016 tarihinde Wyndham Grand İstanbul Levent’te gerçekleştirilen kongreye tüm Türkiye’den 800’ün üzerinde perakendeci ve tedarikçi katıldı. 

GPD - 3. Ortak Gelişim Kongresi, CocaCola İçecek, P&G, PepsiCo, Unilever ve Ülker gibi dev tedarikçilerin ana sponsorluğunda gerçekleştirildi. Etkinliğe Nielsen ve Obase altın sponsor olarak, Chep ise çanta sponsoru olarak destek verdi.

Türkiye’de market zincirleri, gıda servis zincirleri ve tedarikçilerini bir araya getiren tek organizasyon olan “GPD – 3. Ortak Gelişim Kongresi”nde değişen müşterinin sektörde yarattığı ve yaratmaya devam edeceği değişim ana konu oldu. Dr. Fatoş Karahasan’ın sunuculuğunu üstlendiği kongrede ulusal ve uluslararası oyuncular, perakende trendleri, yeni nesil müşteriyi anlamak, fijital deneyimin gıda perakendesine etkileri, perakendedeki dijital dönüşüm, müşteri bağlılığı, sektörde değişmeyen temel kurallar, eski ihtiyaçlara yeni çözümler konu başlıklarında, pek çok alandaki tecrübelerini paylaştılar.

CEM BOYNER ESKİ İHTİYAÇLARA YENİ ÇÖZÜMLERİ, NORDAL CAVADINI MÜŞTERİ SADAKATİNDEKİ ŞAŞIRTICI DÖNÜŞÜMÜ ANLATTI

“GPD – 3. Ortak Gelişim Kongresi” ele alınan konular kadar konuşmacılarıyla da dikkat çekti. Açılış konuşmalarını Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın yaptığı kongrede sektörün önde gelen isimlerinin görüşlerini aktardığı panel ve oturumlar yer aldı.

Kongrenin dikkat çeken konuşmacıları arasında, müşteri sadakati programlarına odaklanan değerlendirmeleriyle Amerikalı danışmanlık firması Oliver Wyman’dan Dr. Nordal Cavadini ve Gökhan Öztürk yer aldı. Cavadini, “Müşteri Bağlılığı Yaratma”nın çözüm bulmuş uluslararası şifreleri konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Oturumda dikkat çeken konulardan biri de son 40 yılda müşteri sadakatinde yaşanan değişim oldu. Bu süreçte “kuruma bağlılık”in “kişilere bağlılık”a dönüştüğüne işaret edilirken, “mağaza temelli sadakat”in yerini ise “müşteri ilişkisi temelli sadakat”e bıraktığı vurgulandı. Oturumda dikkat çeken bir diğer başlık ise dünyadan gıda perakendecilerin müşteri bağlılığını esas alan sadakat programlarından örnekler oldu.

Sektöre yönelik dijital çözümleriyle dikkat çekici girişimlerde bulunan Obase Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Bülent Dal “Fijital Deneyimin Gıda Perakendesine Etkileri” başlıklı konuşmasında, dijitalin mağazaiçi davranışa etkilerini anlattı. Dijitalleşmenin perakendeye ana etkilerini mobil kasların gelişimi, online araştırmanın satın alma üzerindeki etkisi,  bilgi ve sosyal perakendenin yükselişi olarak özetleyen Dal’ın altını çizdiği bir diğer konu, gıda alışverişindeki dönüşüm oldu. Dal, gıda alışverişinde müşterinin mağazayı ziyareti öncesi akıllı telefon kullanım oranının yüzde 59’a ulaştığını vurguladı.

Kongrenin son oturumunda ise girişimleriyle sektörde trend yaratan değişimlere imza atan Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cem Boyner yer aldı. Cem Boyner, “Eski İhtiyaçlara Yeni Çözümler” konusunda ufuk açıcı değerlendirmelerde bulundu.

CEM SEYMEN VE KONUKLARI AKILLARA YENİ TOHUMLAR EKTİLER 

800’ü aşkın perakendeci ve tedarikçinin katılımıyla düzenlenen kongrenin bir başka konuğu ise CNN Türk Ekonomi Editörü olmasının yanı sıra tarım ve finans alanındaki programlarıyla da tanınan Cem Seymen oldu.Cem Seymen’in Metro Toptancı Market CEO’si Kubilay Özerkan ve yerel üreticilerden oluşan diğer konuşmacılarla gerçekleştirdiği “Toprağı İşleyen, Ekmeği İşler!” panelinde yapılan değerlendirmeler, büyük bir ilgi uyandırdı.

Oturumun ana konusu Türkiye’de tarım alanındaki olanaklar, destekler, yapılanlar, yapılması gerekenler, belki de tarımın doğduğu toprak olan Anadolu’daki coğrafi işarete sahip olan ve olması gereken potansiyel ürünler ve bugüne kadar bu yönde yapılan çalışmalardı. Oturumdaki konuşmalar, üreticilerle marketlerin gelecekteki olası işbirliklerine de ışık tuttu. Türkiyenin farklı yerlerinden; Trakya’dan, Hatay’dan gelen çiftçiler, üretim güçleri ve bilinçli yaklaşımlarıyla kongreye renk kattılar. Cem Seymen, Kubilay Özerkan ve konukları Finike Meyve Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Celal Bülbül, çiftçi, işletmeci ve öğretim görevlisi Elif Teoman Obalı ile çiftçi ve işletmeci Nazan Kurtan akıllara yeni tohumları ektiler.

Diğer yandan, “GPD – 3. Ortak Gelişim Kongresi”ndeki sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada etkin firmaların temsilcileri gerçekleştirdikleri değerlendirmelerle “Değişen Müşteri”nin izini süren kongre konukları için ufuk açıcı değerlendirmelerde bulundular. Günün ilk paneli olan “2016 Yılı Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarı Perakende ve Alışverişçi Trendleri”nde Nielsen Genel Müdür Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan ve Nielsen Perakendeci Hizmetleri Direktörü Yankı Yalçın açıklamalarıyla hızlı tüketim ürünlerindeki trendleri paylaştılar.

PERAKENDENİN ÜNLÜ İSİMLERİNDEN, ALIŞVERİŞ TRENDLERİNİ BELİRLEME GÜCÜNÜ GİDEREK ELDE EDEN Y KUŞAĞI İÇİN ÇARPICI ANALİZLER

Günün ikinci paneli “Yeni Nesil Müşteri Anlamak”ta ise, sadece ulusal değil, uluslararası faaliyetleriyle de yeni neslin beklentileri ortaya konuldu. Capital - Start Up dergileri yazarı ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Fatoş Karahasan’ın moderatörlüğündeki panelin konukları Pladis Turkey&MENA&CA Pazarlama Başkan Yardımcısı Başak Kluznick, P&G Türkiye&Kafkaslar Satış Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Celal Artüz, Migros Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Cem Rodoslu ve PepsiCo Türkiye Pazarlama Kıdemli Direktörü Evrim Şen oldu.

Panelde şehirleşmenin ve internetin dünyasına doğan ve “Y kuşağı” olarak nitelendirilen yeni nesil tüketici ele alındı. Y kuşağını oluşturan 15-30 yaş arası gençler, Türkiye nüfusunun yüzde 25’ini temsil ediyor. Bu gençlerin yüzde 39’u üniversite öğrencisi ve bu oranın 5 yıl sonra yüzde 50’ye ulaşması bekleniyor.

Panelde dikkat çeken konulardan biri, 2014 yılında dünyadaki toplam işgücünün yüzde 36’sını oluşturan Y kuşağının harcama gücünün 2020 yılında “Baby Boomers” olarak ifade edilen 50-60’larındaki neslin sahip olduğu harcama gücünü geçeceği oldu. Harcama gücü çarpıcı bir şekilde yükselmeye devam eden Y kuşağının beklentileri, panelistlerin üzerinde durduğu  en önemli başlıklardan biri oldu. Y kuşağının beklentilerinden biri olarak sosyal sorumluluk projelerinin önemine değinildi. Markaların sosyal sorumluluk projeleriyle sosyal hayata dokunması bu yönde ifade edilen en önemli artılardan biri oldu. Sosyal sorumluluk projelerinin bir diğer artısı ise sosyal medya gibi kanallarla müşterilerle daha fazla etkileşim sağlayabilmesi yönünde ifade edildi. Y kuşağı açısından inovatif ürünlerin giderek artan önemi ve bu yöndeki örnekler panelin dikkat çeken bir diğer konusuydu.

E-TİCARET GERÇEKTEN DE FİZİKSEL MAĞAZALARI YOK MU EDECEK?

Moderatörlüğünü McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Bora Tanrıkulu’nun üstlendiği günün üçüncü paneli “Perakende Kendini Dijital Hissediyor”da ise dijital uygulamalarıyla trend yaratacak gelişmelere imza atan isimler konuk edildi. Panelde 4129Grey Chief Happiness Officer’ı Alemşah Öztürk, Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirme Başkan Yardımcısı Ali Fuat Orhonoğlu, Hepsiburada.com Ticari Grup Başkanı Emre Ekmekçi ve Makro Market A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Songör deneyimlerini ve öngörülerini paylaştı.

Panelde internetin artık hayatın her alanına girmesi, gün geçtikçe sayısı katlanarak artan akıllı telefonların, yeni kavramların, yeni trendlerin sosyal medya üzerinden milyonlarca kullanıcıya sadece birkaç saat içerisinde ulaşmasının perakendeye etkileri tartışıldı.Konuşmacıların üzerinde durduğu konulardan biri “e-ticaret fiziksel mağazaları yok mu edecek tartışmaları” sürerken “fiziksel ve online perakendeciliği entegre eden yeni perakende konseptleri”nin hızla yayılmaya başlaması üzerinde durdular. Dikkat çeken bir diğer konu, tüm tüketici trendlerini ve yaşam tarzını en çok belirleyen unsurların başına yerleşen “sosyal medyanın perakende sektöründeki etkileri ve bu yöndeki uygulamalar”la sektörün öncü rolü üstlenmesi oldu.  

SEKTÖRÜN DUAYENLERİ DEĞİŞEN SEKTÖRÜN DEĞİŞMEYENLERİNİ ANLATTI

Günün son paneli ise değişen müşteri doğrultusunda dönüşen sektördeki değişmeyenlere ışık tuttu. “Herşey Değişir Ama Temel Kurallar Değişmez… Söz, Sektörümüzün Duayenlerinde!” panelinde Ali Pehlivanoğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pehlivanoğlu, Üçge A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gökçin Aras ve Kent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Akça; uzun yıllara dayanan deneyimlerinin ortaya çıkardığı değişmeyen kuralları anlattılar. Panelin moderatörlüğünü Dr. Fatoş Karahasan üstlendi.

TANIŞMA MARATONU YEREL ÜRETİCİLER İÇİN FIRSAT OLDU, PROFESYONELLER SINIFI GEÇTİ

Kongre, geliştirdikleri yeniliklerle gıda perakendesine özel çözümler geliştiren yerel üreticilerin ulusal ve hatta uluslararası atılımlar yapmaları için de en önemli platform olarak öne çıkıyor. Market zincirleri ve gıda servis zincirleri kadar gıda perakendecilerini tedarikçileri ve potansiyel tedarikçileriyle bir araya getirmesiyle de ön plana çıkan Kongre’deki bu yöndeki etkinliklerden biri de “Tanışma Maratonu”.

2015’teki kongrede ilki düzenlenen Tanışma Maratonu, aralarında BİM, Migros ve Tchibo gibi ünlü firmaların yeni tedarikçiler edinmesini sağlarken, işbirliği yapılan yerel üreticilerin de ulusal firma olma yolunda adımlar atmasının önünü açtı. Bu yıl ikincisi düzenlenen “Tanışma Maratonu” bir kez daha yeni işbirliklerinin doğmasını sağladı. Türkiye’nin her noktasından 72 üretici ve tedarikçinin modern gıda perakendeciliğine yön veren 18 firmanın üst düzey yöneticisiyle birebir tanışmasını sağlayan 45 dakikalık “Tanışma Maratonu”nun bir kez daha pek çok ticari anlaşmanın önünü açması bekleniyor.

“GPD – 3. Ortak Gelişim Kongresi”nin dikkatleri üzerine çeken bir başka etkinliği ise bu yıl yine ikinci kez düzenlenen “Elektronik Oylama” ve bu defa teması “Sektör Çalışanları İle Röportajlar”olarak  belirlenen etkinlik oldu. Metro Group Türkiye Temsilcisi Kaan Ünver ve Özay Hukuk Bürosu Kurucusu Avukat Merter Özay’ın renkli sunumlarıyla gerçekleştirilen etkinlikte “Değişen Müşteri”nin izini sürmek için sektör çalışanlarına yöneltilen sorular, kongreye katılan 800’ü aşkın temsilciye de yöneltildi. Elektronik oylamanın sonuçları, profesyonellerin müşterideki değişimin sıkı takipçisi olduklarını kanıtlar nitelikteydi. Sektör çalışanlarına ve kongrenin misafirlerine yöneltilen sorular ise oldukça ilginçti.

“Alışverişçilerin sıklıkla gittikleri gıda marketi sayısı”, “kadınlar için en önemli alışveriş dönemi”, “sadakat kartlarında bulunması gereken en önemli özellik”, “en sık tercih edilen alışveriş kanalı”, “hangi kuşağın dışarıda daha sık yemek yediği”’nin de aralarında bulunduğu pek çok sorunun cevabı; günümüz alışveriş trendlerine ışık tuttu.

Tüm Haberler

 • GPD'de Galip Aykaç dönemi

  Gıda perakendesinin öncü kuruluşu Gıda Perakendecileri Derneği’nin yeni dönem başkanı Galip Aykaç oldu

  DETAY
 • Perakendecilerden kooperatiflere tam destek

  Ortak Gelişim Kongresi'nde kooperatifler ağırlandı

  DETAY
 • “Yeni Perakende”den mesaj; enflasyonun freni biziz

  Gıda sektörünün tüm oyuncuları Ortak Gelişim Kongresi’nde sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini değerlendirdi

  DETAY
 • GPD Yönetim Kurulu basın ile bir araya gelerek gündeme dair soruları yanıtladı

  Gıda enflasyonunun sebebi olarak gösterilmenin haksızlık olduğunu belirten GPD, bu konuda canla başla çalışıyor

  DETAY
 • TAMPF’den Bakan Pekcan’a ziyaret

  Perakendeciler gelecek için ümitli

  DETAY
 • Ortak Gelişim Kongresi 9 Ekim'de

  Gıda perakendecileri ve tedarikçileri Ortak Gelişim Kongresi'nde buluşacak

  DETAY
 • GPD, perakendenin geleceğinin hazırlanmasında görev alıyor

  Perakendenin sorunları ve çözüm yolları Perakende Ticaret Zirvesi'nde görüşülüyor

  DETAY
 • Gıda enflasyonu mercek altında

  Özel sektör ve kamu, gıda enflasyonu için çözüm reçetelerini yazdı

  DETAY
 • Perakendenin çarpan etkisi, ekonomiye olan katkısını katlıyor

  Çarpan etkisiyle kendinden daha büyük değer yaratan perakende sektörü, teşvik bekliyor

  DETAY
 • Tanışma Maratonu ve Gelişim Market, küçük üreticileri sevindirdi

  Tedarikçiler, perakendecilerle tanışarak yeni işbirliklerinin adımlarını attılar

  DETAY
 • Perakendeye teşvik talebi, Ortak Gelişim Kongresi'ne damgasını vurdu

  Gıda perakendesinin öncü kuruluşlarından 800 profesyonel, perakendenin yarattığı değeri konuştu

  DETAY
 • GPD Yönetim Kurulu, basınla bir araya gelerek sektörü değerlendirdi

  Ortak Gelişim Kongresi öncesi bir araya gelen perakendeciler basının sorularını yanıtladı

  DETAY
 • GPD Yönetim Kurulu, Kongre öncesinde bir araya geldi

  Tüketici için daha iyi gıda, daha düşük fiyat için değer yaratmaya devam

  DETAY
 • Ortak Gelişim Kongresi'nde "gıda enflasyonu" masaya yatırılacak

  GPD, herkese fayda ve daha fazlası için 800 profesyoneli bir araya getiriyor

  DETAY
 • Plansız satınalma; içten gelen şiddetli dürtü

  DETAY
 • Değişen perakende ortamında alışverişçiye rafta ulaşmak

  FMCG pazarı daha belirsiz ve her zamankinden daha hızlı değişiyor

  DETAY
 • Müşteriniz için her gün yeni bir deneyim

  Yeni bir ürün piyasaya çıktığı zaman en önemli karar, onun fiyatı olarak görülüyor. Peki doğru mu?

  DETAY
 • “Çok çalış, işini sev, sınırları zorla”

  İlhan Erkan için başarıya giden yoldaki en önemli kriter, çok çalışmak

  DETAY
 • “Ticaretin evrensel diliyiz”

  Elif Müftüoğlu, GS1’i “ticaretin ve dolayısıyla ticarete dayalı sistemlerin evrensel dili” olarak tanımlıyor

  DETAY
 • Yeşil büyüme için, yeşil marka; yeşil marka için, “yeşil yaka”

  Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir süredir yeşil yakalı unvanlar tanımlanıyor

  DETAY
 • Sürdürülebilir dünya için sürdürülebilir iş

  Sürdürülebilirlik konusu, dünyanın gündeminde baş sıralarda yer alıyor

  DETAY
 • “Zincirin her bir halkasından sorumluyuz”

  Özerkan: "Üreticiden müşterinin tabağına kadar olan bütün zinciri göz önünde bulunduruyoruz”

  DETAY
 • “İstanbul için çalışmak bana gurur veriyor”

  Özgül Özkan Yavuz, yatırımlar hız kazandıkça İstanbul’un marka değerinin de arttığını söylüyor

  DETAY
 • Dünya globalleştikçe stratejiler glokalleşiyor

  Globalleşen dünyanın yeni pazarlama stratejisi; “Glokalizasyon”

  DETAY
 • Mağaza markalı ürünlerde yeni ambalaj düzenlemesi

  Perakende sektöründe ticari koşullara yeni düzenlemeler getiriliyor

  DETAY
 • GPD, 5. yılını üyeleriyle kutladı

  GPD üyeleri 10 Mayıs Çarşamba akşamı bir araya geldi. Dernek, 5. yılını üyeleriyle birlikte kutladı

  DETAY
 • Ortak Gelişim Kongresi 10 Ekim'de sektörü buluşturacak

  Gıda perakendecileri ve tedarikçiler Ortak Gelişim Kongresi'nde bir araya gelecek

  DETAY
 • GPD Olağanüstü Genel Kurulu

  Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 5 Mayıs Cuma günü yapılacaktır

  DETAY
 • Hayaller, vizyon ve umut, insanı yeniliyor

  Domino’s Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga’nın işine duyduğu sevginin ardında mutfağa olan bağı yatıyor

  DETAY
 • PERAVOC, perakendenin “Mesleki Belgelendirme Merkezi” olacak

  PERAVOC Perakende Yeterlilik Geliştirme ve Belgelendirme Merkezi Projesi hayata geçiriliyor

  DETAY
 • GPD'nin yeni dönem başkanı belli oldu

  31 Ocak günü yapılan Genel kurul sonrasında Mustafa Songör GPD'nin Yönetim Kurulu Başkanı seçildi

  DETAY
 • Tchibo, Anadolu'da büyümek istiyor

  Tchibo Türkiye Genel Müdürü Tuba Yapıncak, büyüme hedeflerini anlatıyor

  DETAY
 • Sanal marketler artıyor! Peki ya, sanal market alışverişi?

  Teknolojinin hayatımızın her alanında varlığını hissettirmesiyle taleplerimiz ve tüketim alışkanlıklarımız değişiyor

  DETAY
 • Müşteri değişiyor, alışveriş hız kesmiyor

  "Değişen Müşteri" GPD Gelişim dergisinin ilk sayısında

  DETAY
 • İşveren Marka yönetimi: En Gözde Şirketler Araştırmasının Öğrettikleri

  Y Kuşağı tarafından tercih edilen şirketlerin öne çıkan özellikleri bu araştırmada

  DETAY
 • Y Kuşağı, iş dünyasında dengeleri değiştiriyor

  Bugün şirketlerde orta düzey yönetici kademelerinde ağırlıklı olarak Y Kuşağı oturuyor

  DETAY
 • Perakende sektöründe Y Kuşağı etkisi

  Y kuşağı; çalışma saatleri yoğun, iş temposu yüksek olan perakende sektörünü etkiliyor ve belki de değiştiriyor

  DETAY
 • Perakendecilik bizim için bir aile geleneği

  Mustafa Songör, elde edilen başarının ardında farklı dinamiklerin bir araya geldiğini vurguluyor

  DETAY
 • Varlık sebebimiz olan müşteriler değişiyor, farkında mıyız?

  Müşterilerin sahip olduğu yetkinlikler ve perakendecilere yönelik beklentileri değişiyor

  DETAY
 • Perakendecilik dijital dünyaya adapte edilmeli

  İnsanların haberdar olma süresinin kısalmasıyla tüketici tercihlerinde de hızlı bir değişim yaşanıyor

  DETAY
 • “Online Perakende Eğitimi” projesi tamamlandı

  “Online Eğitim Platformu” projesi, www.e-learnretail.org adresi üzerinden hayata geçiyor

  DETAY
 • GPD, istihdam sorununa kalıcı çözümler geliştiriyor

  İSMEK Perakende Okulu ve İş-Per Kariyer Platformu sektörün istihdam sorununa çare üretiyor

  DETAY
 • Müşteriyle birlikte sadakat programları da değişiyor

  Müşteri sadakatinde "kuruma bağlılık”, “kişilere bağlılık”a dönüştü

  DETAY
 • Fiziksel ve dijital deneyim birleşti

  Gıda alışverişinde mağaza ziyareti öncesi akıllı telefon kullanım oranı yüzde 59’a ulaştı

  DETAY
 • Modern kanal son 10 yılda satış noktası sayısını 3 katına çıkardı

  İnovatif ürünler ve doğru dönemde doğru kategoriye odaklanmak başarının anahtarı oldu

  DETAY
 • Değişmeyen tek gerçek müşterinin esas patron olduğudur

  Nihat Özdemir; 15 Temmuz’daki gelişmeler, sektöre etkileri ve sektörün ortaya koyduğu performansa dikkat çekti

  DETAY
 • Müşteri değişse de perakendedeki rolü değişmez

  Sektörün gelişimi verimlilikle sağlanacak

  DETAY
 • Değişim, bizi farklı ürünler ve hizmetler sunmaya itiyor

  Migros Genel Müdürü Özgür Tort, perakendenin artık alışveriş mekanından daha çok bir deneyim yaşatma görevini üstlendiğine değindi

  DETAY
 • Değişen müşterinin geleceği için hazırlıklı olmamız lazım

  BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, kongrenin üçüncüsünü düzenlemekten gurur duyduklarını ifade etti

  DETAY
 • 95 milyar TL’lik gıda perakendecileri, kongre öncesi bir arada

  95 milyar TL ciro yapan gıda perakendecileri Ortak Gelişim Kongresi öncesi bir araya geldi

  DETAY
 • Perakendenin sürücü koltuğunda müşterimiz oturuyor

  Perakendede tüm operasyonlar müşterimizin talebine ve ihtiyaçlarına göre şekilleniyor

  DETAY
 • Gıda sektörünün önde gelen 800 profesyoneli, 11 Ekim’e randevulaştı

  Ortak Gelişim Kongresi'nin bu yılki teması “Değişen Müşteri” olarak belirlendi

  DETAY
 • “Online perakende eğitimi” ile artan istihdam için geleceğe yatırım yapıyoruz

  GPD ve KMD’nin birlikte yürüttüğü, AB Erasmus+ programı çerçevesindeki eğitim projesi tamamlandı

  DETAY
 • Tanışma Maratonu, yerel üreticileri perakendenin devleriyle buluşturacak

  11 Ekim'de düzenlenecek Ortak Gelişim Kongresi, "Tanışma Maratonu" ile başlayacak

  DETAY
 • Erasmus+ projemizin lansman toplantısı 21 Haziran'da

  Online perakende eğitimi projemizin lansmanı, 21 Haziran'da gerçekleşecek toplantıda yapılacak

  DETAY
 • "Değişen Müşteri" Ortak Gelişim Kongresi'nde

  Ortak Gelişim Kongresi'nin bu seneki teması "Değişen Müşteri" olacak

  DETAY
 • İSMEK Perakende Okulu yaz döneminde eğitimlerine devam ediyor

  Perakende sektörünün eleman açığına çözüm olan Perakende Okulu, yaz döneminde de eğitime devam edecek

  DETAY
 • 3. Ortak Gelişim Kongresi 11 Ekim'de

  Değişen Müşteri temasıyla düzenlenecek olan 3. Ortak Gelişim Kongresi, 11 Ekim'de gerçekleşecek

  DETAY
 • Et fiyatlarının düşürülmesi için kalıcı çözümler gerekli

  Yeterli miktarda besilik canlı hayvan kaynağının oluşturulması ve yem fiyatlarının sübvanse edilmesi önemli

  DETAY
 • Tapu İşlemleri Eğitimi'nde GPD üyeleri bir araya geldi

  GPD üyeleri, tapu işlemleri uygulamalarını uzmanından öğrendiler

  DETAY
 • 2 milyonluk perakende ordusu 12 Aralık Mağazacılar Günü’nü kutluyor

  Perakende sektörü, Mağazacılar Günü kutlamaları için birçok özel etkinlik hazırladı

  DETAY
 • Perakende Okulu’nun ilk mezunları iş sahibi oldular

  GPD'nin İSMEK ve İŞKUR ile birlikte hayata geçirdiği Perakende Okulu, ilk mezunlarını verdi

  DETAY
 • Erasmus+ proje toplantıları devam ediyor

  Proje paydaşları Köln'de bir araya geldi

  DETAY
 • Ulusal ve yerel oyuncular ortak fayda için bir arada

  Kongrede sektörün önemli oyuncuları, deneyimlerini ve kazanımlarını katılımcılarla paylaştı

  DETAY
 • 40 milyar dolarlık sektör bir arada

  Ortak Gelişim Kongresi, 40 milyar dolarlık sektörü buluşturdu

  DETAY
 • Gelir yönetiminde verimliliğin anahtarı

  Promosyon ve kampanyaların performanslarının ölçülmesi ve geliştirilmesi için yapılması gerekenler tartışıldı

  DETAY
 • 750 perakendeci ve tedarikçi buluştu

  Kongrede; verimlilik, sürdürülebilirlik ve ortak çözüm geliştirme gibi kavramların yaşama geçmiş uygulamaları konuşuldu

  DETAY
 • Mağazalara müşteriler 'format atıyor'

  Dinamik Perakende oturumunda format verimliliği tartışıldı

  DETAY
 • 45 dakikalık 'Tanışma Maratonu' ile yeni işbirlikleri

  Perakendeciler ve tedarikçiler, hızlı turlarla işbirliği zemini yarattılar

  DETAY
 • İSMEK Perakende Okulu Eğitime Başladı

  GPD ve KMD’nin İSMEK ile olan işbirliğinden ortaya çıkan ve sektörün eğitim-istihdam sorununa kalıcı bir çözüm geliştirmek amacıyla kurduğu İSMEK Perakende Okulu, 31 Ağustos 2015 Pazartesi günü eğitime başladı.

  DETAY
 • GPD – Ortak Gelişim Kongresi Tanışma Maratonu ile Başlıyor!

  2. Ortak Gelişim Kongresi , tedarikçiler ile sektörün önemli oyuncularının katılacağı ‘tanışma maratonu’ ile başlayacak.

  DETAY
 • GPD – Ortak Gelişim Kongresi, bu yıl 8 Ekim 2015 tarihinde ikinci kez yapılacak

  GPD’nin ilkini 2014 yılında gerçekleştirdiği ve GPD üyesi gıda perakendecileri ile gıda tedarikçilerini bir araya getirerek sektörün önemli organizasyonları arasına giren GPD Ortak Gelişim Kongresi’nde bu yıl, verimlilik merceğinden bakılarak, sektörün gü

  DETAY
 • GPD Ortak Gelişim Kongresi Konuşmacılarını Açıklıyor!

  GPD 2. Ortak Gelişim Kongresi 8 Ekim’de gerçekleşecek. 750 profesyonelin buluşacağı Kongre'nin programı açıklandı

  DETAY
 • Karmaşık ve maliyetli sorunların çözümünde ilham verici fikirler

  Tchibo Türkiye Genel Müdürü Tuba Yapıncak, Ortak Gelişim Kongresi’nde önde gelen marka temsilcileri, liderleri ve sektörü besleyen üreticilerin bir araya geleceğini belirterek, bu büyük buluşmanın ana temalarını şu sözlerle öz

  DETAY
 • Birbirimizi anlamak ve yeni gelişim alanları keşfetmek için...

  İttifak Holding Perakende Grubu Danışmanı Sıtkı Erben, hızla büyüyen perakende sektöründe rekabetin de aynı hızla sertleştiğini, bu durumun ciro ve kârlılık üzerindeki baskıyı artırarak sürdürdüğünü vurgulayarak, konuşmasını şu

  DETAY
 • Aslında büyük bir aile bir araya gelecek

  GPD Yönetim Kurulu Üyesi ve Özay Hukuk Kurucusu Merter Özay, 8 Ekim tarihindeki buluşmayı, “aslında kongre adı altında bir aile toplantısı olacak” sözleriyle nitelendirerek,

  DETAY
 • Ortak Gelişim, ancak ortak akıl ile mümkün

  Makro Yönetim Kurulu Üyesi ve Uyum Genel Müdürü Mustafa Songör, sektördeki değişim ve gelişimi takip etmenin ve tüketiciyle kurulan bağı memnuniyet merkezli olarak geliştirmede tüketici odaklı ve sürdürülebilir projeler üretmenin

  DETAY
 • Sürdürülebilirlik ve ucuzluk için tedarik zincirindeki verimsizliklerin giderilmesi şart

  Metro Group Türkiye Temsilcisi Kaan Ünver, perakende sektöründeki değişimin altını çizerek, Ortak Gelişim Kongresi’nin bu noktada taşıdığı öneme dikkat çekti. Tedarikçi ve perakendecilerin ilki 2014’te yapılan kongreye büyük

  DETAY
 • Kongremiz önemli bir buluşma noktası olacak

  D-Ream Direktörü John Sytmen, kongrede ele alınacak verimlilik ve farklılaşma konularının önemine dikkat çekerek, “Sofralarımızda ve işletmelerimizde servis edilen gıda ürünleri tedariği sağlayan ve bizler gibi satışını gerçekl

  DETAY
 • Organize bir verimlilik için üst düzey iletişim

  Beğendik İcra Kurulu Başkanı ve Real Genel Müdürü Hacı D. Beğendik, gıda perakendeciliğini perakende sektörünün lokomotifi olarak nitelendirerek, perakendeciler ve tedarikçiler arasındaki iletişimin önemine dikkat çekti.

  DETAY
 • Perakendecilerle üreticiler aynı gemide

  CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet T. Nane, Ortak Gelişim Kongresi’nin taşıdığı öneme dikkat çekti. Kongrenin önemini, “Tedarikçilerimizle bir araya gelerek verimlilik yolunda atılacak adımları birlikte görüştüğümüz bi

  DETAY
 • GPD'den Ortak Gelişim Kongresi öncesi büyük buluşma

  Gıda Perakendecileri Derneği’nin (GPD), tüketici odaklı perakendeci ve tedarikçi verimliliği temasıyla 8 Ekim 2015 tarihinde ikincisini düzenleyeceği “GPD – Ortak Gelişim Kongresi” öncesinde büyük buluşma gerçekleştirildi. GPD Yönetim Kurulu Başkanı Niha

  DETAY
 • GPD Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 2014 yılını değerlendirdi

  2014 yılı organize gıda perakendeciliği açısından cirolarımızın %9-10, çalışan sayımızın % 18 ve mağaza sayılarımızın da % 15 oranında artış gösterdiği bir yıl oldu.

  DETAY
 • Perakendenin iki büyük derneği GPD ve KMD “Online Perakende Eğitimi” için AB projesi yürütüyor

  Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) ve Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Avrupa Birliği’nin Erasmus + programı çerçevesinde Portekiz, Almanya ve Finlandiya’dan gelen proje ortaklarını İstanbul’da ağırladı.

  DETAY
 • Kongre öncesi GPD Yönetim Kurulu basınla buluştu

  8 Ekim tarihinde 2.kez düzenlenecek olan Ortak Gelişim Kongresi öncesinde Başkan Nihat Özdemir ve Yönetim Kurulu üyelerimiz basınla yemekli bir toplantı yaptı.

  DETAY
 • Sektörel eğitim konusunda İSMEK ile işbirliği yaptık

  Perakendeye özgü mesleklere yönelik eğitimini daha geniş kitlelere yayabilmek ve sektörün istihdam ihtiyacını farklı kanallardan sağlayabilmek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) ile işbirliği

  DETAY
 • PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi sonuçlarını GPD üyeleriyle paylaştı

  PwC tarafından gerçekleştirilen Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi’nin sonuçları ve Türkiye karşılaştırmaları, 5 Haziran’da dernek merkezinde düzenlenen toplantıda GPD üyeleri ile paylaşıldı.

  DETAY