Haberler

“Online perakende eğitimi” ile artan istihdam için geleceğe yatırım yapıyoruz

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) ve Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD)’nin birlikte yürüttüğü, Avrupa Birliği Erasmus+ programı çerçevesindeki eğitim projesi tamamlandı. Önde gelen perakende kuruluşlarından Bimeks, Media-Saturn, Metro, Migros, Şaypa, Şok Marketler, Uyum Gıda ve Watsons ile birlikte Almanya, Finlandiya, Portekiz ve Türkiye’den eğitim kurumlarından oluşan, toplamda 15 ortaklı 2 yıllık çalışmanın ürünü olan “Online Eğitim Platformu” e-learnretail.org adresi üzerinden hayata geçiyor.

KMD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu amaçlarını, sektördeki çalışanların yaş aralığının genişletmek ve gençlerin perakendeyi kariyer yapılacak bir meslek olarak görmeye başlamalarını sağlamak olarak ifade etti.  GPD Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Ünver projeyi, istihdamı hızla artan sektörün geleceğine yapılan büyük bir yatırım olarak nitelendirdi. GPD ve KMD Genel Sekreteri Füsun Tavus ise online eğitim projesinin, 225 proje arasından desteklenmeye değer bulunan 25 proje arasında yer aldığını vurguladı. 

Sektörün önde gelen iki kuruluşu GPD ve KMD’nin, yerli ve yabancı 13 ortakla birlikte yürüttüğü online eğitim projesi, 2 yıl süren yoğun çalışmaların ardından tamamlandı. Temel perakende eğitiminin verileceği platform, hem tüm sektör çalışanları hem de sektöre giriş yapmayı düşünenler için büyük avantaj sağlayacak. Beş ayrı dilde hazırlanan platform, Avrupa Birliği Erasmus + Stratejik Ortaklıklar Hibe Programı’ndan kazanılan hibe ile hayata geçirildi.

21 Haziran Salı günü Tekfen Tower’da projenin lansmanının yapıldığı basın toplantısında KMD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu ve GPD Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Ünver projeyle sektör için sağlanacak temel faydaları anlattılar. GPD ve KMD Genel Sekreteri Füsun Tavus ise platform ve proje sürecine, ortaklar arasındaki işbirliğine ve projenin temel hedeflerine değindi.

Alp Önder Özpamukçu: hayat boyu eğitim imkânı sağlayan proje, yaş aralığının da genişlemesini sağlayacak 

KMD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu, perakendenin temel sorunlarına GPD ile birlikte ortak çözümler sunmak amacıyla eğitime ve istihdam yaratıcı çalışmalara ağırlık verdiklerini belirtti. Temel eğitimi daha yenilikçi, mesleki standartlara uygun olarak düzenlenmiş, kolayca güncellenebilen, interaktif ve istihdam imkânı sağlayan bir hale getirmenin gerekliliğini vurgulayan Özpamukçu, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan işsizlik ve kayıtdışı istihdam ile mücadelede perakende sektörü her zaman çözüm olmuştur. 81 ilde 75 bin satış noktasına ulaşan modern perakendeciler, yıllık ortalama yüzde 15 gibi bir oranla satış noktalarını artırıyor. Satış noktalarımızın artmasıyla birlikte 2015 yılı istihdamımız da yüzde 13 artışla 800 bine ulaştı. Bu büyümeyi beslemek için, eğitim almış ve sektörde çalışmaya hevesli insan kaynağı yaratmak için tüm çabamızla çalışıyoruz. Perakende sektöründe çalışan sirkülasyonu da oldukça hızlı. Alt kategoriler bazında ve firmadan firmaya değişmekle birlikte yüzde 24-60 arası oranda bir değişim sözkonusu. Hem yeni mağazalarımıza istihdam yaratıyoruz, hem de sirkülasyon nedeniyle yaşadığımız kayıpları karşılamaya çalışıyoruz. PwC tarafından yapılan bir araştırmaya göre de; Türkiye, İtalya’dan sonra eğitim seviyesi ve deneyim açısından perakende sektöründe en düşük vasıflı işçi çalıştıran ikinci ülke konumunda. Bu da sektör olarak eğitime daha çok önem vermemiz gerektiğini bize gösteriyor. Gündemimizdeki bu önemli sorunlara çözüm üretmek amacıyla bu projeyi hayata geçirdik.”

Eğitim platformunun Eylül 2016’da bireysel kullanıma açılacağını belirten Özpamukçu, sözlerine şöyle devam etti: “Online eğitim platformu ile sürdürülebilir, kolayca kullanılabilir ve yaygınlaştırılabilir uzaktan meslek eğitimini sağlıyor olacağız. Bu platforma yerleştirilen eğitim içeriği, hayat boyu eğitim imkânı olarak kullanılması, sektördeki çalışanların yaş aralığının genişlemesine katkı sağlaması, perakende alanının genç kadın ve erkekler tarafından meslek olarak seçilebilmesine olanak tanıması, sektör genelinde karşılaşılan temel eğitim sorunlarına odaklanması ve perakendecilik eğitiminin standardize edilmesi gibi son derece önemli konulara odaklanıyor.”

Kaan Ünver: online eğitim projesi sektörün geleceğine yatırım

GPD Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Ünver, Türkiye’nin istihdam oranının gelişmesinde en büyük katkılardan birini yapan perakende sektöründe tam anlamıyla dönüşüm yaratabilecek kadar iddialı bu proje ile geleceğe yatırım yapıldığının altını çizdi. Perakendede Becerilerin Geliştirilmesi – Enhancement of Skills in Retail isimli proje ile kariyer planlamasında perakende sektörünün ne denli önem taşıdığının kavratılmasının yanı sıra sektör içi sirkülasyonun azaltılmasına da önemli katkılar yapılacağının altını çizen Ünver, eğitimde standardizasyonun da sağlanabileceğini vurguladı.

2015 yılında Türkiye perakende sektörünün toplam cirosunun 663 milyar TL’ye ulaştığını, bunun için de modern perakende cirosunun 217 milyar TL olduğunu, istihdamın ise 800 bin kişiye ulaştığını belirten Ünver, sektörün son beş yıllık performansını devam ettirerek orta vadede ortalama yüzde 9 büyümesinin beklendiğini kaydederek, şöyle konuştu:

 “Bu büyüme beklentisi, beraberinde kuşkusuz istihdamda da büyümeyi getiriyor. İstihdamdaki büyümenin sadece 2015 yılında bile 50.000 kişilik artışla 800.000’i bulmuş olması bu yöndeki çarpıcı örneklerden biri. Sektörün hem sağlıklı büyümesi hem de sözünü ettiğim sonuçlara ulaşabilmesi açısından projemizin büyük katkılar sağlayacağına inancımız tam.”

Füsun Tavus: Avrupa Birliği, 205 proje arasından seçti

GPD ve KMD Genel Sekreteri Füsun Tavus, projenin tıpkı Avrupa’daki örneklerinde olduğu gibi perakende sektöründe çalışmaya başlamanın parlak bir kariyer için ilk adım olarak görülmesi, sektör içi eleman sirkülasyonun makul seviyelere çekilmesi ve eğitimde standart bir yaklaşımın oluşturulması için hayata geçirildiğine dikkat çekti.

Tavus’un altını çizdiği bir diğer konu, projenin, Avrupa Birliği’nin 2014 yılı teklif çağrısı döneminde, Erasmus+ Stratejik Ortaklıklar Hibe Programı faaliyeti kapsamında sunulan 205 proje içinde desteklenmeye değer bulunan 25 proje arasında yer alması oldu. Proje için son 2 yıllık dönemde yoğun çalışmalar gerçekleştirildiğini belirten Tavus, “Proje için o dönemden bugüne kadar gerek Türkiye’de gerekse ortak ülkeler Almanya, Finlandiya ve Portekiz’de ortak kuruluşlar ve sektörden üst düzey yetkililer ile İK uzmanlarının katılımıyla birçok toplantı gerçekleştirildi” dedi.

Projenin ortakları hakkında bilgi veren Füsun Tavus, GPD ve KMD dışındaki 13 ortağın da kendi alanlarının önde gelen kurumlarından oluştuğunun altını çizerek, özel sektör ortakları arasında yer alan firmaları Bimeks, Media Saturn, Metro, Migros, Şaypa, Şok Marketler, Uyum Gıda ve Watsons olarak ifade etti. Projenin eğitim alanındaki Türk ortakları arasında yer alan ve toplamda 15.000’den fazla öğrenciye sahip Türkiye’nin en köklü okullarından Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nin teknolojik altyapıyı hazırladığını dile getiren Tavus, bünyesinde pazarlama-perakende bölümlerini barındıran Mehmet Ali Büyükhanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ise hazırlanan eğitimin MEB ile uyumlu olmasını sağladığını kaydetti.

Füsun Tavus, projenin yabancı ortakları hakkında da bilgi verdi. Tavus, projenin yabancı ortaklarını oluşturan Almanya’nın en büyük mesleki eğitim okullarından Berusfkolleg an der Lindenstraβe (BKAL), Portekiz’in ticaret ve hizmet sektörü alanlarında eğitim veren köklü mesleki eğitim merkezi Centro de Formação Profissional para o Comércio e Afins (CECOA) ve Finlandiya’nın en eski ve tanınmış ticaret okullarından Mercuria Kauppiaitten Kauppaoppilaitos’un eğitim içeriklerinin hazırlanması ve geliştirilmesi için çalıştıklarını açıkladı.

Halka açık ve ücretsiz ilk online perakende eğitimi

Eğitim platformunun teknolojik altyapısını hazırlayan ekibi temsilen söz alan Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Tamer Atabarut, platformun nasıl işlediğini ve eğitim içeriklerini, online site üzerinden anlattı. Platformun, perakende sektöründe farklı alanlarda uzman perakendecilerin katılımı ve desteğiyle hazırlanmış halka açık ve ücretsiz ilk perakende eğitimi olacağını ifade eden Dr. Atabarut, platform üzerinden 45 saatlik online eğitimlerini tamamlayan kişilerin sertifika almaya hak kazanacağını belirtti.

Dr. Atabarut, sertifikanın, perakende sektöründe kariyer düşünenler açısından işe girişlerde avantaj yaratacağına değindi. Online eğitimin, Temel Perakende Bilgisi, Müşteriye Odaklanmak, Satış, Kasa Prosedürleri, Tedarik Zinciri ve Yönetmelikler olmak üzere altı ana modülden oluştuğunu belirten Dr. Atabarut, eğitimin ayrıca soru-cevaplarla da desteklendiğini sözlerine ekledi.

Tüm Haberler

 • GPD'de Galip Aykaç dönemi

  Gıda perakendesinin öncü kuruluşu Gıda Perakendecileri Derneği’nin yeni dönem başkanı Galip Aykaç oldu

  DETAY
 • Perakendecilerden kooperatiflere tam destek

  Ortak Gelişim Kongresi'nde kooperatifler ağırlandı

  DETAY
 • “Yeni Perakende”den mesaj; enflasyonun freni biziz

  Gıda sektörünün tüm oyuncuları Ortak Gelişim Kongresi’nde sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini değerlendirdi

  DETAY
 • GPD Yönetim Kurulu basın ile bir araya gelerek gündeme dair soruları yanıtladı

  Gıda enflasyonunun sebebi olarak gösterilmenin haksızlık olduğunu belirten GPD, bu konuda canla başla çalışıyor

  DETAY
 • TAMPF’den Bakan Pekcan’a ziyaret

  Perakendeciler gelecek için ümitli

  DETAY
 • Ortak Gelişim Kongresi 9 Ekim'de

  Gıda perakendecileri ve tedarikçileri Ortak Gelişim Kongresi'nde buluşacak

  DETAY
 • GPD, perakendenin geleceğinin hazırlanmasında görev alıyor

  Perakendenin sorunları ve çözüm yolları Perakende Ticaret Zirvesi'nde görüşülüyor

  DETAY
 • Gıda enflasyonu mercek altında

  Özel sektör ve kamu, gıda enflasyonu için çözüm reçetelerini yazdı

  DETAY
 • Perakendenin çarpan etkisi, ekonomiye olan katkısını katlıyor

  Çarpan etkisiyle kendinden daha büyük değer yaratan perakende sektörü, teşvik bekliyor

  DETAY
 • Tanışma Maratonu ve Gelişim Market, küçük üreticileri sevindirdi

  Tedarikçiler, perakendecilerle tanışarak yeni işbirliklerinin adımlarını attılar

  DETAY
 • Perakendeye teşvik talebi, Ortak Gelişim Kongresi'ne damgasını vurdu

  Gıda perakendesinin öncü kuruluşlarından 800 profesyonel, perakendenin yarattığı değeri konuştu

  DETAY
 • GPD Yönetim Kurulu, basınla bir araya gelerek sektörü değerlendirdi

  Ortak Gelişim Kongresi öncesi bir araya gelen perakendeciler basının sorularını yanıtladı

  DETAY
 • GPD Yönetim Kurulu, Kongre öncesinde bir araya geldi

  Tüketici için daha iyi gıda, daha düşük fiyat için değer yaratmaya devam

  DETAY
 • Ortak Gelişim Kongresi'nde "gıda enflasyonu" masaya yatırılacak

  GPD, herkese fayda ve daha fazlası için 800 profesyoneli bir araya getiriyor

  DETAY
 • Plansız satınalma; içten gelen şiddetli dürtü

  DETAY
 • Değişen perakende ortamında alışverişçiye rafta ulaşmak

  FMCG pazarı daha belirsiz ve her zamankinden daha hızlı değişiyor

  DETAY
 • Müşteriniz için her gün yeni bir deneyim

  Yeni bir ürün piyasaya çıktığı zaman en önemli karar, onun fiyatı olarak görülüyor. Peki doğru mu?

  DETAY
 • “Çok çalış, işini sev, sınırları zorla”

  İlhan Erkan için başarıya giden yoldaki en önemli kriter, çok çalışmak

  DETAY
 • “Ticaretin evrensel diliyiz”

  Elif Müftüoğlu, GS1’i “ticaretin ve dolayısıyla ticarete dayalı sistemlerin evrensel dili” olarak tanımlıyor

  DETAY
 • Yeşil büyüme için, yeşil marka; yeşil marka için, “yeşil yaka”

  Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir süredir yeşil yakalı unvanlar tanımlanıyor

  DETAY
 • Sürdürülebilir dünya için sürdürülebilir iş

  Sürdürülebilirlik konusu, dünyanın gündeminde baş sıralarda yer alıyor

  DETAY
 • “Zincirin her bir halkasından sorumluyuz”

  Özerkan: "Üreticiden müşterinin tabağına kadar olan bütün zinciri göz önünde bulunduruyoruz”

  DETAY
 • “İstanbul için çalışmak bana gurur veriyor”

  Özgül Özkan Yavuz, yatırımlar hız kazandıkça İstanbul’un marka değerinin de arttığını söylüyor

  DETAY
 • Dünya globalleştikçe stratejiler glokalleşiyor

  Globalleşen dünyanın yeni pazarlama stratejisi; “Glokalizasyon”

  DETAY
 • Mağaza markalı ürünlerde yeni ambalaj düzenlemesi

  Perakende sektöründe ticari koşullara yeni düzenlemeler getiriliyor

  DETAY
 • GPD, 5. yılını üyeleriyle kutladı

  GPD üyeleri 10 Mayıs Çarşamba akşamı bir araya geldi. Dernek, 5. yılını üyeleriyle birlikte kutladı

  DETAY
 • Ortak Gelişim Kongresi 10 Ekim'de sektörü buluşturacak

  Gıda perakendecileri ve tedarikçiler Ortak Gelişim Kongresi'nde bir araya gelecek

  DETAY
 • GPD Olağanüstü Genel Kurulu

  Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 5 Mayıs Cuma günü yapılacaktır

  DETAY
 • Hayaller, vizyon ve umut, insanı yeniliyor

  Domino’s Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga’nın işine duyduğu sevginin ardında mutfağa olan bağı yatıyor

  DETAY
 • PERAVOC, perakendenin “Mesleki Belgelendirme Merkezi” olacak

  PERAVOC Perakende Yeterlilik Geliştirme ve Belgelendirme Merkezi Projesi hayata geçiriliyor

  DETAY
 • GPD'nin yeni dönem başkanı belli oldu

  31 Ocak günü yapılan Genel kurul sonrasında Mustafa Songör GPD'nin Yönetim Kurulu Başkanı seçildi

  DETAY
 • Tchibo, Anadolu'da büyümek istiyor

  Tchibo Türkiye Genel Müdürü Tuba Yapıncak, büyüme hedeflerini anlatıyor

  DETAY
 • Sanal marketler artıyor! Peki ya, sanal market alışverişi?

  Teknolojinin hayatımızın her alanında varlığını hissettirmesiyle taleplerimiz ve tüketim alışkanlıklarımız değişiyor

  DETAY
 • Müşteri değişiyor, alışveriş hız kesmiyor

  "Değişen Müşteri" GPD Gelişim dergisinin ilk sayısında

  DETAY
 • İşveren Marka yönetimi: En Gözde Şirketler Araştırmasının Öğrettikleri

  Y Kuşağı tarafından tercih edilen şirketlerin öne çıkan özellikleri bu araştırmada

  DETAY
 • Y Kuşağı, iş dünyasında dengeleri değiştiriyor

  Bugün şirketlerde orta düzey yönetici kademelerinde ağırlıklı olarak Y Kuşağı oturuyor

  DETAY
 • Perakende sektöründe Y Kuşağı etkisi

  Y kuşağı; çalışma saatleri yoğun, iş temposu yüksek olan perakende sektörünü etkiliyor ve belki de değiştiriyor

  DETAY
 • Perakendecilik bizim için bir aile geleneği

  Mustafa Songör, elde edilen başarının ardında farklı dinamiklerin bir araya geldiğini vurguluyor

  DETAY
 • Varlık sebebimiz olan müşteriler değişiyor, farkında mıyız?

  Müşterilerin sahip olduğu yetkinlikler ve perakendecilere yönelik beklentileri değişiyor

  DETAY
 • Perakendecilik dijital dünyaya adapte edilmeli

  İnsanların haberdar olma süresinin kısalmasıyla tüketici tercihlerinde de hızlı bir değişim yaşanıyor

  DETAY
 • “Online Perakende Eğitimi” projesi tamamlandı

  “Online Eğitim Platformu” projesi, www.e-learnretail.org adresi üzerinden hayata geçiyor

  DETAY
 • GPD, istihdam sorununa kalıcı çözümler geliştiriyor

  İSMEK Perakende Okulu ve İş-Per Kariyer Platformu sektörün istihdam sorununa çare üretiyor

  DETAY
 • Müşteriyle birlikte sadakat programları da değişiyor

  Müşteri sadakatinde "kuruma bağlılık”, “kişilere bağlılık”a dönüştü

  DETAY
 • Fiziksel ve dijital deneyim birleşti

  Gıda alışverişinde mağaza ziyareti öncesi akıllı telefon kullanım oranı yüzde 59’a ulaştı

  DETAY
 • Modern kanal son 10 yılda satış noktası sayısını 3 katına çıkardı

  İnovatif ürünler ve doğru dönemde doğru kategoriye odaklanmak başarının anahtarı oldu

  DETAY
 • Değişmeyen tek gerçek müşterinin esas patron olduğudur

  Nihat Özdemir; 15 Temmuz’daki gelişmeler, sektöre etkileri ve sektörün ortaya koyduğu performansa dikkat çekti

  DETAY
 • Ortak Gelişim Kongresi 800 perakendeci ve tedarikçiyi buluşturdu

  Sektörün üst düzey profesyonelleri 'Değişen Müşteri'yi konuştu

  DETAY
 • Müşteri değişse de perakendedeki rolü değişmez

  Sektörün gelişimi verimlilikle sağlanacak

  DETAY
 • Değişim, bizi farklı ürünler ve hizmetler sunmaya itiyor

  Migros Genel Müdürü Özgür Tort, perakendenin artık alışveriş mekanından daha çok bir deneyim yaşatma görevini üstlendiğine değindi

  DETAY
 • Değişen müşterinin geleceği için hazırlıklı olmamız lazım

  BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, kongrenin üçüncüsünü düzenlemekten gurur duyduklarını ifade etti

  DETAY
 • 95 milyar TL’lik gıda perakendecileri, kongre öncesi bir arada

  95 milyar TL ciro yapan gıda perakendecileri Ortak Gelişim Kongresi öncesi bir araya geldi

  DETAY
 • Perakendenin sürücü koltuğunda müşterimiz oturuyor

  Perakendede tüm operasyonlar müşterimizin talebine ve ihtiyaçlarına göre şekilleniyor

  DETAY
 • Gıda sektörünün önde gelen 800 profesyoneli, 11 Ekim’e randevulaştı

  Ortak Gelişim Kongresi'nin bu yılki teması “Değişen Müşteri” olarak belirlendi

  DETAY
 • Tanışma Maratonu, yerel üreticileri perakendenin devleriyle buluşturacak

  11 Ekim'de düzenlenecek Ortak Gelişim Kongresi, "Tanışma Maratonu" ile başlayacak

  DETAY
 • Erasmus+ projemizin lansman toplantısı 21 Haziran'da

  Online perakende eğitimi projemizin lansmanı, 21 Haziran'da gerçekleşecek toplantıda yapılacak

  DETAY
 • "Değişen Müşteri" Ortak Gelişim Kongresi'nde

  Ortak Gelişim Kongresi'nin bu seneki teması "Değişen Müşteri" olacak

  DETAY
 • İSMEK Perakende Okulu yaz döneminde eğitimlerine devam ediyor

  Perakende sektörünün eleman açığına çözüm olan Perakende Okulu, yaz döneminde de eğitime devam edecek

  DETAY
 • 3. Ortak Gelişim Kongresi 11 Ekim'de

  Değişen Müşteri temasıyla düzenlenecek olan 3. Ortak Gelişim Kongresi, 11 Ekim'de gerçekleşecek

  DETAY
 • Et fiyatlarının düşürülmesi için kalıcı çözümler gerekli

  Yeterli miktarda besilik canlı hayvan kaynağının oluşturulması ve yem fiyatlarının sübvanse edilmesi önemli

  DETAY
 • Tapu İşlemleri Eğitimi'nde GPD üyeleri bir araya geldi

  GPD üyeleri, tapu işlemleri uygulamalarını uzmanından öğrendiler

  DETAY
 • 2 milyonluk perakende ordusu 12 Aralık Mağazacılar Günü’nü kutluyor

  Perakende sektörü, Mağazacılar Günü kutlamaları için birçok özel etkinlik hazırladı

  DETAY
 • Perakende Okulu’nun ilk mezunları iş sahibi oldular

  GPD'nin İSMEK ve İŞKUR ile birlikte hayata geçirdiği Perakende Okulu, ilk mezunlarını verdi

  DETAY
 • Erasmus+ proje toplantıları devam ediyor

  Proje paydaşları Köln'de bir araya geldi

  DETAY
 • Ulusal ve yerel oyuncular ortak fayda için bir arada

  Kongrede sektörün önemli oyuncuları, deneyimlerini ve kazanımlarını katılımcılarla paylaştı

  DETAY
 • 40 milyar dolarlık sektör bir arada

  Ortak Gelişim Kongresi, 40 milyar dolarlık sektörü buluşturdu

  DETAY
 • Gelir yönetiminde verimliliğin anahtarı

  Promosyon ve kampanyaların performanslarının ölçülmesi ve geliştirilmesi için yapılması gerekenler tartışıldı

  DETAY
 • 750 perakendeci ve tedarikçi buluştu

  Kongrede; verimlilik, sürdürülebilirlik ve ortak çözüm geliştirme gibi kavramların yaşama geçmiş uygulamaları konuşuldu

  DETAY
 • Mağazalara müşteriler 'format atıyor'

  Dinamik Perakende oturumunda format verimliliği tartışıldı

  DETAY
 • 45 dakikalık 'Tanışma Maratonu' ile yeni işbirlikleri

  Perakendeciler ve tedarikçiler, hızlı turlarla işbirliği zemini yarattılar

  DETAY
 • İSMEK Perakende Okulu Eğitime Başladı

  GPD ve KMD’nin İSMEK ile olan işbirliğinden ortaya çıkan ve sektörün eğitim-istihdam sorununa kalıcı bir çözüm geliştirmek amacıyla kurduğu İSMEK Perakende Okulu, 31 Ağustos 2015 Pazartesi günü eğitime başladı.

  DETAY
 • GPD – Ortak Gelişim Kongresi Tanışma Maratonu ile Başlıyor!

  2. Ortak Gelişim Kongresi , tedarikçiler ile sektörün önemli oyuncularının katılacağı ‘tanışma maratonu’ ile başlayacak.

  DETAY
 • GPD – Ortak Gelişim Kongresi, bu yıl 8 Ekim 2015 tarihinde ikinci kez yapılacak

  GPD’nin ilkini 2014 yılında gerçekleştirdiği ve GPD üyesi gıda perakendecileri ile gıda tedarikçilerini bir araya getirerek sektörün önemli organizasyonları arasına giren GPD Ortak Gelişim Kongresi’nde bu yıl, verimlilik merceğinden bakılarak, sektörün gü

  DETAY
 • GPD Ortak Gelişim Kongresi Konuşmacılarını Açıklıyor!

  GPD 2. Ortak Gelişim Kongresi 8 Ekim’de gerçekleşecek. 750 profesyonelin buluşacağı Kongre'nin programı açıklandı

  DETAY
 • Karmaşık ve maliyetli sorunların çözümünde ilham verici fikirler

  Tchibo Türkiye Genel Müdürü Tuba Yapıncak, Ortak Gelişim Kongresi’nde önde gelen marka temsilcileri, liderleri ve sektörü besleyen üreticilerin bir araya geleceğini belirterek, bu büyük buluşmanın ana temalarını şu sözlerle öz

  DETAY
 • Birbirimizi anlamak ve yeni gelişim alanları keşfetmek için...

  İttifak Holding Perakende Grubu Danışmanı Sıtkı Erben, hızla büyüyen perakende sektöründe rekabetin de aynı hızla sertleştiğini, bu durumun ciro ve kârlılık üzerindeki baskıyı artırarak sürdürdüğünü vurgulayarak, konuşmasını şu

  DETAY
 • Aslında büyük bir aile bir araya gelecek

  GPD Yönetim Kurulu Üyesi ve Özay Hukuk Kurucusu Merter Özay, 8 Ekim tarihindeki buluşmayı, “aslında kongre adı altında bir aile toplantısı olacak” sözleriyle nitelendirerek,

  DETAY
 • Ortak Gelişim, ancak ortak akıl ile mümkün

  Makro Yönetim Kurulu Üyesi ve Uyum Genel Müdürü Mustafa Songör, sektördeki değişim ve gelişimi takip etmenin ve tüketiciyle kurulan bağı memnuniyet merkezli olarak geliştirmede tüketici odaklı ve sürdürülebilir projeler üretmenin

  DETAY
 • Sürdürülebilirlik ve ucuzluk için tedarik zincirindeki verimsizliklerin giderilmesi şart

  Metro Group Türkiye Temsilcisi Kaan Ünver, perakende sektöründeki değişimin altını çizerek, Ortak Gelişim Kongresi’nin bu noktada taşıdığı öneme dikkat çekti. Tedarikçi ve perakendecilerin ilki 2014’te yapılan kongreye büyük

  DETAY
 • Kongremiz önemli bir buluşma noktası olacak

  D-Ream Direktörü John Sytmen, kongrede ele alınacak verimlilik ve farklılaşma konularının önemine dikkat çekerek, “Sofralarımızda ve işletmelerimizde servis edilen gıda ürünleri tedariği sağlayan ve bizler gibi satışını gerçekl

  DETAY
 • Organize bir verimlilik için üst düzey iletişim

  Beğendik İcra Kurulu Başkanı ve Real Genel Müdürü Hacı D. Beğendik, gıda perakendeciliğini perakende sektörünün lokomotifi olarak nitelendirerek, perakendeciler ve tedarikçiler arasındaki iletişimin önemine dikkat çekti.

  DETAY
 • Perakendecilerle üreticiler aynı gemide

  CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet T. Nane, Ortak Gelişim Kongresi’nin taşıdığı öneme dikkat çekti. Kongrenin önemini, “Tedarikçilerimizle bir araya gelerek verimlilik yolunda atılacak adımları birlikte görüştüğümüz bi

  DETAY
 • GPD'den Ortak Gelişim Kongresi öncesi büyük buluşma

  Gıda Perakendecileri Derneği’nin (GPD), tüketici odaklı perakendeci ve tedarikçi verimliliği temasıyla 8 Ekim 2015 tarihinde ikincisini düzenleyeceği “GPD – Ortak Gelişim Kongresi” öncesinde büyük buluşma gerçekleştirildi. GPD Yönetim Kurulu Başkanı Niha

  DETAY
 • GPD Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 2014 yılını değerlendirdi

  2014 yılı organize gıda perakendeciliği açısından cirolarımızın %9-10, çalışan sayımızın % 18 ve mağaza sayılarımızın da % 15 oranında artış gösterdiği bir yıl oldu.

  DETAY
 • Perakendenin iki büyük derneği GPD ve KMD “Online Perakende Eğitimi” için AB projesi yürütüyor

  Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) ve Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Avrupa Birliği’nin Erasmus + programı çerçevesinde Portekiz, Almanya ve Finlandiya’dan gelen proje ortaklarını İstanbul’da ağırladı.

  DETAY
 • Kongre öncesi GPD Yönetim Kurulu basınla buluştu

  8 Ekim tarihinde 2.kez düzenlenecek olan Ortak Gelişim Kongresi öncesinde Başkan Nihat Özdemir ve Yönetim Kurulu üyelerimiz basınla yemekli bir toplantı yaptı.

  DETAY
 • Sektörel eğitim konusunda İSMEK ile işbirliği yaptık

  Perakendeye özgü mesleklere yönelik eğitimini daha geniş kitlelere yayabilmek ve sektörün istihdam ihtiyacını farklı kanallardan sağlayabilmek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) ile işbirliği

  DETAY
 • PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi sonuçlarını GPD üyeleriyle paylaştı

  PwC tarafından gerçekleştirilen Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi’nin sonuçları ve Türkiye karşılaştırmaları, 5 Haziran’da dernek merkezinde düzenlenen toplantıda GPD üyeleri ile paylaşıldı.

  DETAY