Eğitim ve İstihdam

Erasmus Plus AB Projesi

Gıda Perakendecileri Derneği tarafından koordine edilen ve Kategori Mağazacılığı Derneği’nin desteğiyle yürüyen “Perakendecilik Alanında Yetkinliklerin Geliştirilmesi- Enhancement of Skills in Retail” Projesi, 2014 yılı Eylül ayında Avrupa Birliği Erasmus+ Stratejik Ortaklık Hibe Programında Ulusal Ajans tarafından başarılı olarak kabul edildi ve projenin yürütülmesi için fon tahsis edildi. 2016 yılı Ağustos ayında tamamlanacak proje çerçevesinde, Türk perakende sektörünün ihtiyaç duyduğu temel perakende eğitimi online olarak verilebilecek, böylece eğitimlerin yaygınlığı artacak. Projenin çıktıları ayrıca, perakende sektöründe temel eğitimin daha yenilikçi, mesleki standartlara uygun olarak düzenlenmiş, kolayca güncellenebilen, interaktif ve istihdam imkanı sağlayan bir hale getirilmesine imkan sağlayacak.

“Perakendecilik Alanında Yetkinliklerin Geliştirilmesi- Enhancement of Skills in Retail” her biri alanının önde gelen kurumlarından olan 15 ortaktan oluşmuş bir proje.

Türk perakende sektörünün önde gelen firmalarından GPD üyesi METRO, MİGROS, ŞAYPA, ŞOK ve UYUM; KMD üyesi BİMEKS, MEDIA-SATURN ve WATSONS projenin perakendeci ortaklarını oluşturuyor. Projenin Türk ortakları arasında ayrıca, mesleki eğitim ve yaşamboyu eğitim kurumları olarak Boğaziçi Üniversitesi ve M. Ali Büyükhanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yer alıyor. Projenin uluslararası boyutunu ise Avrupalı ortaklarımız meydana getiriyor. Almanya’nın en büyük mesleki eğitim okullarından Berusfkolleg an der Lindenstraβe (BKAL), Portekiz’in ticaret ve hizmet sektörü alanlarında eğitim veren köklü mesleki eğitim merkezi Centro de Formação Profissional para o Comércio e Afins (CECOA) ve Finlandiya’nın en eski ve tanınmış ticaret okullarından olma özelliğine sahip Mercuria Kauppiaitten Kauppaoppilaitos ile birlikte projemiz, deneyimli ve konusunda uzman ortaklarla birlikte sürdürülüyor.

Hem eğitim hem de perakende sektörünün önemli isimlerinin bir araya gelmesiyle yürütülen projenin temel çıktısı sürdürülebilir, kolayca kullanılabilir ve yaygınlaştırılabilir bir uzaktan mesleki eğitim platformu ortaya çıkarmak. Bu platforma yerleştirilecek eğitim, hayat boyu eğitim imkanı sağlayarak sektördeki çalışanların yaş aralığının genişlemesine katkıda bulunacak. Ayrıca, perakende alanının, gençler tarafından meslek olarak seçilmesini motive etmesi, sektör genelinde karşılaşılan temel eğitim sorunlarına odaklanması ve perakendecilik eğitiminin standardize edilmesi gibi önemli konulara odaklanılacak. Projenin tamamlanmasıyla ortaya çıkacak online eğitimin hem Avrupa Birliği hem Türkiye Mesleki Yeterlilik kriterlerine uygunluk gösteriyor olması, hem de doğrudan meslek edindirme amacı gütmesi çalışmaların ana merkezini oluşturuyor.


Projenin detayları ve ücretsiz perakende eğitimi için www.e-learnretail.org adresini ziyaret ediniz

İSMEK Perakende Okulu

İSMEK Perakende Okulu, Gıda Perakendecileri Derneği ve Kategori Mağazacılığı Derneği’nin İSMEK ile olan işbirliğinden doğan, derneklerin üye firmalarının desteği ve sponsorluğunda gerçekleştirilen, uzun soluklu bir perakende eğitim merkezi projesidir.

Perakende sektöründe ihtiyaç duyulan elemanların yetiştirilmesi için temel basamak görevini üstlenecek Perakende Okulu; Reyon görevlisi, Satış Görevlisi, Depo Görevlisi, Satış Danışmanı, Teknoloji Marketi Satış Danışmanı, Market Satış Danışmanı (Et, Balık, Şarküteri, Manav, Pastane) ve Mağaza Elemanı ana başlıklarındaki programlarıyla 31 Ağustos 2016 Pazartesi günü eğitime başlıyor.

Temel eğitim sırasında katılımcılar, perakende sektörünü tanıyacak, çalışacağı firmalar hakkında bilgi edinecek, kariyer seçeneklerini öğrenecek ve böylece geleceğini daha iyi tayin edebilecekler. Bu sürecin verimli işleyebilmesi için eğitimler sırasında Marka Tanıtım Günleri düzenlenecek. Bu günlerde firmalardan yetkililer gelip, kendi markalarını tanıtarak, çalışanlarının başarı hikayelerini anlatarak, katılımcılar için perakendenin gücünü ve büyüklüğünü görünür kılacak. Sektörle iç içe işleyen bu sistem sayesinde yeni katılımcılar için daha çekici ve diğer perakende eğitimlerinden farklı bir ortam yaratılıyor olacak.

Eğitimler, İSMEK’in alanında uzman eğitmenleri tarafından verilecek ve katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifika verilecek ve üye iş yerleri dahilinde istihdam imkanı sağlanacak.

Teorik eğitimin tamamlanmasının ardından kursiyerler üye firmalarda iş başı eğitimine katılarak stajlarını tamamlamış olacak ve çalışma alanlarını hem teorik hem de pratik olarak tanıma fırsatı yakalamış olacaklar. İşbaşı eğitimi sırasında, kursiyerlerin günlük zaruri ödemesi, genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigorta prim ödemeleri İŞKUR tarafından karşılanacak.